Kadıköy Belediyesi'nin yat limanı itirazı reddedildi

Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından 17 Mart 2015 tarihinde aldığı karar ile Fenerbahçe - Kalamış Yat Limanı'nın imara açılması onaylanmıştı. Onaylanan imar planına itirazda bulunan Kadıköy Belediyesi'nin itirazı reddedildi

Kadıköy Belediyesi'nin yat limanı itirazı reddedildi

Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından 17 Mart 2015 tarihinde alınan karar ile Fenerbahçe - Kalamış Yat Limanı'nın imara açılması onaylanmıştı. Onaylanan imar planına itirazda bulunan Kadıköy Belediyesi'nin itirazı reddedildi. 

Kadıköy Belediyesi'nin itiraz nedeni ise planın hayata geçirilmesi ile nüfus ve trafik yoğunluğunun artacağıydı. Kadıköy Belediyesi'nin açılması şöyle; ''Halkın kıyı kullanımı azalacak, bölgenin karakteristik dokusu ve yat limanı alanının büyütülmesiyle deniz alanındaki çevre dengesi bozulacak, doğal su akımlarını ortadan kaldırmasıyla denizdeki oksijen oranı azalacak ve su sporları için yoğun olarak kullanılan alan küçülecek.''

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; imar planının ''Çevre Etki Değerlendirme Raporu'' olmadığını söyleyerek, itirazdan sonuç alınmazsa dava açacaklarını söylemişti. Kadıköy Belediyesi'nin itirazın reddinin ardından Danıştay'a açtığı dava devam ediyor. 

Türkiye'nin en büyük yat limanı
Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın hazırladığı planda, iki adet yat limanı olan yerin toplam alanı 435 bin 128 metrekare civarında. Fenerbahçe - Kalamış Yat Limanı, Türkiye'nin denizde bağlanma kapasitesi taşıyan en büyük yat limanı. Limana toplam 1.500 yat bağlanıyor. 

İmza kampanyası devam ediyor
Tüm bu yaşananlar dışında Kadıköy Belediyesi'nin başlatmış olduğu ''Fenerbahçe - Kalamış sahili imara açılıyor. Bu yanlıştan geri dönülsün!'' imza kampanyasını şu ana kadar 73 bin kişi imzaladı. 

Fenerbahçe - Kalamış Yat Limanı özelleştirme sürecinde neler olmuştu?
2011 yılında özelleştirme kapsamına alınan Fenerbahçe - Kalamış Yat Limanı'na ait koruma amaçlı imar planları 2013 yılında hazırlanıp onaylanmıştı. Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun bu planlarına kadıköy Belediyesi itiraz etti ve dava açtı. Danıştay Altıncı Dairesi, 2014 yılında planlar ile ilgili yürütmenin durdurulması kararı verdi. Kadıköy Belediyesi'nin itirazlarına rağmen Fenerbahçe - Kalamış Yat Limanı imar planı teklifleri Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından geçtiğimiz Mart ayında onaylandı.