Kadıköy'de binaların yüzde 75'i çürük

Aydoğan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğan Kadıköy'deki yapı stoğunun ise yüzde 72'si deprem riskin taşıdığını söyledi

Kadıköy'de binaların yüzde 75'i çürük

Aydoğan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Aydoğan Kadıköy'deki yapı stoğunun ise yüzde 72'si deprem riski taşıdığını söyledi. 3. İnşaat ve Konut Konferansı'nda 'Kentsel dönüşüm nasıl olmalı?' başlıklı bir sunum yapan Aydoğan, Kadıköy Kentsel Dönüşümü'nün önemine dikkat çekti.

Kadıköy'de yüksek risk
İrfan Aydoğan, Kadıköy'ün İstanbul Ticaret Odası'nın yaptığı bir ankete göre en iyi yaşanılacak ilçe seçildiğini, bunun için de Kadıköy'de yüksek bir yaşam kalitesi için doğru bir kentsel dönüşümün gerçekleşmesi gerektiğine dikkat çekti. 01.08.1998 tarihinden önce yapılan yapıların çok büyük bir bölümünün 6306 sayılı 'Afet Riski Altındaki Yapıların Yenilenmesi' yasasına bağlı olarak ve 2007 yılı onaylı betonarme yönetmeliğine göre yenilenmesi gerektiğini vurgulayan Aydoğan, Türkiye yapı stoğunun yüzde 25'i, İstanbul'daki yapı stoğunun 2/3'ü, Kadıköy'deki yapı stoğunun ise yüzde 72'si deprem riski taşıdığını vurguladı.

Kadıköy yapılaşmasının tarihi çok eski
550 bin kişilik nüfusu, 25.7 km yüz ölçümü ile Anadolu yakasının en eski ve en yüksek nüfus yoğunluğuna sahip, kültür düzeyi yüksek, ulaşım açısından kilit noktada bir ilçe olan Kadıköy'deki yapılaşmanın  tarihinin çok eskilere dayandığını vurgulayan Aydoğan: 'Diğer bir deyişle parsellerde paydaş sayısı fazladır. Aynı zamanda Kadıköy'de parsellerin neredeyse tamamı şahıs parselidir, yerleşik ve oturmuş bir nüfus yapısına sahiptir." diyen İrfan Aydoğan, sözlerine şu şekilde devam etti: "6306 numaralı yasaya bağlı olarak, Kadıköy ilçesinde 1.4.2014 tarihine kadar tespit edilen riskli bina sayısı 625 olmuştur. Bu da Kadıköy'ü, riskli bina raporu olan yerleşim yerleri arasında Türkiye birincisi yapmıştır. Kısacası Kadıköy'deki binaların yaklaşık yüzde 75'inin yenilenmesi gerekmektedir." dedi. 

700 proje, ruhsat almak için sırada bekliyor
2012 yılında 221 ruhsat verilen Kadıköy'de, bu rakamın 2013 yılında 329'a, 2014'te 678'e yükseldiğini ifade eden İrfan Aydoğan, bugün itibariyle ruhsat almak için 700 projenin de sırada beklediğini ve bu durumun da Kadıköy'ün ne kadar yoğun bir dönüşüm geçirdiğini ispat ettiğini de sözlerine ekledi. Konuşmasında Fikirtepe'de yaşanan sorunlara da değinen İrfan Aydoğan, Fikirtepe'de şu an 4 emsal verildiğini ve kentsel dönüşümün başladığı 4 sene içerisinde gerek Fikirtepe'de yaşayan insanların ve gerekse de anlaşma yapan müteahhitlerin mağdur olduğunun altını çizdi. İrfan Aydoğan, 'Fikirtepe'de problemler devam ederkenKadıköy'de emsalli olan yerlerde 2.07 emsale ilaveten yüzde 20'lik, yüzde 25'lik ilave artışlar sağlanmıştır.' ifadelerini kullandı.

Proje Bilgisi: Köy