Kadıköy'deki büyük tehlike ne?

İstanbul'un merkezinden zehir saçan bir dere akıyor. Kadıköy Kurbağalıdere bölgesinde göz yaşarması, mide bulantısı ve ishal şikayetleri hızla artıyor

Kadıköy'deki büyük tehlike ne?

İstanbul'un Kadıköy ilçesi Kurbağalıdere mevkiinde hayatını sürdüren vatandaşlar arasında mide bulantısı, göz yaşarması ve ishal vakalarında önemli bir artış yaşanıyor. Kadıköy Belediyesi'nin sahilleri kapsayan tahlil sonuçlarına göre Caddebostan plajında 2 bin olan E. Coli Sayımı, Kalamış Marina'da 20, Fenerbahçe Burnu'nda 30, Yoğurtçu Parkı bitiminde 150 bin olarak saptandı. Uzmanlar koli basili oranınının yükselmesine Kurbağalıdere'nin neden olduğu açıklamasını yaptı.

Şehrin ortasında öldürücü virüs
Radikal'den Vildan Çiftsüren'in haberine göre Kadıköy sahil sularında denizlerde hiç olmaması gereken ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olan toplam koloni ve pseudomonas tespit edildi. Kurbağalıdere'de metan gazından dolayı derenin üstünün baloncuklarla kabardığı görülürken, semt sakinleri rüzgar esmediği durumlarda bölgenin ağır bir kokunun etkisi altında kaldığını söyledi. Semt sakinleri arasında hastanelere baş dönmesi, ishal, göz yanması ve mide bulantısı şikayetleriyle başvuru sayısında büyük bir artış yaşanırken, halk uyarılara aldırmadan denize girmeyi sürdürüyor.

Denize girmek yasak
Kadıköy Belediyesi'nin bölgede denize girmeyi yasaklama kararına uyan Fenerbahçe Spor Kulübü Yüzme Havuzu Müdürü M. Cengiz Orturay, üyelerin denize girmesi ve yelkenle denize açılmasının yasaklandığını, yalnızca havuz faaliyetlerinin sürdürüldüğünü belirtti. Orturay, tesislere gelen ziyaretçilerin özellikle koku ve sinek şikayetinde bulunduğunu, yapılan tüm müracaatlara rağmen doyurucu bir yanıt alamadıklarını söyledi. 

Proje Bilgisi: Köy