Kadıköy’deki Şehramaneti binası kütüphane oluyor

Kadıköy Belediyesi, Kadıköy Meydanı’ndaki tarihi Şehramaneti binasını, “Tarih, Edebiyat, Sanat Kütüphanesi” olarak 15 Mart’ta hizmete açıyor

Kadıköy’deki Şehramaneti binası kütüphane oluyor

6 Mart 2014 / Emlakwebtv
Kadıköy Meydanı’nda yer alan tarihi Şehramaneti binası artık Kadıköy Belediyesi Tarih Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi olarak hizmet verecek.

Uzun yıllar Kadıköy Belediyesi Meclis toplantılarının, sergilerin düzenlendiği ve Kadıköy’ün ilk Tarih Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi olacak binanın restorasyonu Anıtlar Kurulu’nun onayıyla aslına uygun olarak yapıldı. Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın danışmanlığında faaliyet gösterecek olan Tarih Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi’nde kitap koleksiyonlarının yanında tarihi bağış kitapları da yer alacak. Tarih Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi’nde ihtisas, edebiyat araştırma kitaplığı hizmetlerinin verilmesinin yanı sıra, kültürel etkinlik programları da düzenlenecek. Kütüphanenin açılışı ise 15 Mart 2014 cumartesi günü saat 12.00’de gerçekleştirilecek.

101 yıllık bina kütüphane olacak
Mimar Yervant Terziyan tarafından 1913 yılında yapılan 101 yıllık tarihi bina, işgal yıllarında mitinglere tanıklık etmiş, aydınlar bu mitinglerde balkonundan konuşmuş, milli mücadele ateşini buradan yakmışlardı. Özellikle Yunan Ordusu, İzmir’i işgal edinci milli mücadeleyi destekleyen aydınlar Kadıköy Meydanı’nda tepki mitingi yapmış, bu miting sırasında Halide Edip ve Münevver Saime’nin binanın balkonundan yaptıkları halkı coşturan, etkili konuşmaları uzun yıllar hafızalarda kalmıştı.

 

Proje Bilgisi: Köy