Kadıköy'e cami tartışmaları büyüyor

Kadıköy Caferağa Mahallesi İDO İskelesi güneyinde yer alan arazi üzerine cami yapılması ile ilgili tartışmalar sürüyor

Kadıköy'e cami tartışmaları büyüyor

Kadıköy Caferağa Mahallesi İDO İskelesi güneyinde yer alan arazi üzerine cami yapılması ile ilgili tartışmalar sürüyor. Kadıköy Belediyesi arazinin cami için uygun olmadığı görüşünde.

Önlem alınması gereken bölgeye, yerleşim ısrarı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kadıköy sahilinde İSKİ'ye tahsis edilmiş arazi üzerinde cami yapımı ile ilgili ısrarını sürdürüyor. Bakanlık, Kadıköy Belediyesi'ne ilettiği 'İstanbul İli,  İstanbul İli, Kadıköy İlçesi, Caferağa Mahallesi Sınırları İçerisinde Yer Alan İDO İskelesinin Güneyindeki Bir Kısım Tescil Dışı Alana Yönelik 1/5000-1/1000 ölçekli Plan Değişikliği Açıklama Raporu"nda bölgenin problemli alan sınırları içinde kaldığı ifade edilse de Diyanet İşleri'nin teklifi doğrultusunda çalışmalarını hızlandırdı. Sol Gazetesi'nde yer alan Damla Baytekin imzalı habere göre bölgenin 'Kentsel ve Bölgesel Yeşil ve Spor Alanı' olduğunu belirten Kadıköy Belediyesi, belirtilen alan 'İbadet Alanı' yapılmasının üst ölçekli plana aykırı olduğu ifade ediyor. 

Diyanet İşleri'nin, Bakanlığa yaptığı çağrıda bölge halkını dini vecibelerini yerine getirme olanağının zor olduğu yönündeki ifadelerini doğru bulmayan Kadıköy Belediyesi ilgili hesapların fonksiyon alanı üzerinde yapılması gerektiğini vurguladı. 

Kadıköy Belediyesi'nden red
Konuyla ilgili olarak görüş yazısı hazırlayan Kadıköy Belediyesi Plan Proje Müdürlüğü şu ifadelerde bulundu:

'İlgi yazı ile tarafımıza iletilen söz konusu teklif, 100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planına aykırı olması, Kıyı Kanunun 6. Ve 7. Maddesine ve Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 14. maddesine aykırı olması, zeminin tamamının dolgu alanı olması, bölge nüfusu ve hareketli nüfusa hizmet edecek cami alanlarının olması ve koruma planı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğinde Başkanlığımızca uygun bulunmamaktadır.'

Proje Bilgisi: Köy