Kadıköy imar artışı için karar bekliyor

Kadıköy Belediyesi, riskli yapıların dönüşümü için yüzde 20 emsal artışı içeren planı Büyükşehir Belediyesi’ne sundu

Kadıköy imar artışı için karar bekliyor

28 Ocak 2013
İstanbul’da kentsel dönüşümde en hareketli bölgelerden biri olan Kadıköy’ün Belediye Başkanı Selami Öztürk, ilçede deprem riski taşıyan bölge ve binalar için yüzde 20 imar artışı öngören planı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) sunduklarını belirtti. Kadıköy’de 2.07 olan mevcut emsalin, 2.50’ye çıkarmasını istediklerini belirten Öztürk, plan yapma yetkilerinin ellerinden alındığını ve yetkinin Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunu sözlerine ekledi. Oradan gelecek cevabı bekleyen Kadıköy Belediye Başkanı “1 ay sonra imar artışı verilecek” dedi.

Milliyet Gazetesi’nden Yavuz Karaman’ın haberine göre ise Öztürk, yüzde 20 emsal artışıyla ilgili tüm Kadıköy’ü kapsayan detaylı bir çalışma hazırladıklarını anlatarak, “Eğer Büyükşehir’den cevap gelmezse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yapacağız. Bakanlığın plan yapma yetkisi bulunuyor” dedi. Selami Öztürk, yüzde 20 imar artışının boş parseller ve sağlam binalar için geçerli olmayacağının altını çizerek, “Sadece yenilenmesi zorunlu olan binalara bu izni vereceğiz. Bunun dışında Kadıköy sınırları içinde 2.50 emsali geçecek her şeye dava açarım. Eğer bir hak verilecekse bu herkese eşit olarak verilmeli” diye konuştu.

“Vatandaş 100 metrekare evinden fedakarlık etmeli”
İlçede yapılacak dönüşümde emsal artışı verildiğinde bu rantı yurttaşla paylaşmak gerektiğini ifade eden Öztürk, şunları söyledi:
“Kadıköy’de toplamda 30 bin 500 bina bulunuyor. Bu binaların 2 bin 800’ü 1998 yılından sonra yapılan binalar. Geri kalan binalar 1998 öncesinde yapıldığı için güvenli değiller. Mesela Fikirtepe ve Dumlupınar’da kaçak yapılar var. Dönüşüm şart. Ancak bu yüzde 20 imar artışıyla sağlanabilir. Tabi bunu yaparken vatandaşın da 100 metrekare evinden fedakarlık yapıp 70-80 metrekareye razı olması gerekir. Kimseye 1 daireye karşılık 2 daire vermeyeceğiz.”

Proje Bilgisi: Köy