Kadıköy konakları ne durumda?

Dr. Müfid Ekdal, İstanbul'daki 6 konağın Kadıköy'de bulunduğunu söylüyor. Peki Kadıköy konakları ne durumda? İşte detaylar...

Kadıköy konakları ne durumda?

İstanbul Anadolu yakasında yer alan Kadıköy, batı ve güneyde Marmara Denizi, kuzeyde Üsküdar, doğuda Ataşehir ve Maltepe ilçeleriyle komşudur. Eski adı Kalkedonya olan Kadıköy, körlerin yeri almanı gelir. İstanbul'un fethinden sonra Kalkedonya'nın yönetimi, II. Mehmed tarafından İstanbul kadısı Hızır Bey'e verildiği için, yerleşmenin Kadıköyü adını aldığı biliniyor.

Kadıköy Mahalleleri: 19 Mayıs, Acıbadem, Bostancı, Caddebostan, Caferağa, Dumlupınar, Eğitim, Erenköy, Fenerbahçe, Feneryolu, Fikirtepe, Göztepe, Hasanpaşa, Koşuyolu, Kozyatağı, Merdivenköy, Osmanağa, Rasimpaşa, Sahrayıcedid, Suadiye, Zühtüpaşa.

Kadıköy konakları
Konak; büyük ve görkemli evdir. Ayrıca konak, hükümet işlerinin görüldüğü yere denir. Yolcuların geceyi geçirmek için inilen ve konaklanan yerlere de konak denir.

Kadıköy’den Bostancı’ya kadar köşklerin tarihini belgeleyen Dr. Müfid Ekdal’ın verdiği bilgiye göre Kadıköy’de toplam 6 adet tarihi konak bulunuyor. Bunlar; Mabeyinci Faik Bey Köşkü, Zülüflü İsmail Paşa Köşkü, Tevfik Efendi Köşkü, Ali Refik Paşa Köşkü, Cavit Paşa Konağı, Suadiye Vakko Köşkü.1.Mabeyinci Faik Bey Köşkü
Günümüzde terk edilmiş şekilde duran Mabeyinci Faik Bey Köşkü, ahşap, boyasız ve iki buçuk katlı olarak inşa edilmiştir. Yapımından bir süre sonra hukukçu Seniyedin Bey’e satılan Mabeyinci Faik Bey Köşkü, Seniyeddin Bey’in ölümünden sonra da oğlu, köşkün arka bahçesine yapılan apartmana taşınmıştır.2.Zülüflü İsmail Paşa Köşkü
Sahibinin saçlarından adını alan Zülüflü İsmail Paşa Köşkü, 1926 yılında başından bir yangın geçirmiştir. Hala ayakta olan köşk, 2 odası saray mimarları tarafından düzenlenmiş olup, bu gün diş polikliniği yapılırken restorasyondan geçerek Tütüncü Mehmet Efendi caddesinde bugün taş gibi ayakta durmaktadır.

3.Tevfik Efendi Köşkü
Kadıköy Yeşilbahar Sokağı’nda yer alan Tevfik Efendi Köşkü, daha önce, oldukça büyük, ahşap ve üç katlı olarak Cengiz Han Sokağı’ndaydı. Arazi parsellenip yerine apartman yapılmak istenince, yıkılarak bugünkü yerinde aslına uygun olarak yeniden inşa edilen köşk, Yeşilbahar Hastanesi olarak hizmet vermeye devam ediyor.

4.Ali Refik Paşa Köşkü
Cavit Paşa Sokağı’nda yer alan Ali Refik Paşa Köşkü, apartmanların arasında kalıyor. Ali Refik Paşa’nın oğlu İsmail Türsan’ın yaşadığı köşk, öndeki bahçesine apartman yapılırken onarımdan da geçmiş.5.Cavit Paşa Konağı
Bağdat Caddesi üzerinde Çatalçeşme ile Suadiye arasında bulunuyor. Köşk bahçesine 14’er katlı üç bloktan oluşuyor ve içine yüzme havuzu ve tenis kortu bulunan bir site yapılmış.6.Suadiye Vakko Köşkü
Asıl adı Mehmet Küçükdeveci Bey Köşkü'dür. Bağdat Caddesi’nde yer alan Suadiye Vakko Köşkü yerinde eskiden bir bağ varmış. 1936 yılında Dr. İhsan Sami Garan Bey, o bağı alıp bu köşkün yanına kendisine ev yaptırmış. Köşkün restorasyonunu ve Mega Store'u Vidal isimli bir Fransız ve Moretti isimli bir İtalyan mimar projelendirmiş. Ünlü mimarımız Hasan Mingü uygulamış. Günümüzde Vakko Mağazası olarak hizmet vermektedir.

Kadıköy’e nasıl gidilir?
E-5 ve D-100 Karayolu’na yakın konumu ile dikkat çeken Kadıköy, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne giden O-2 Otoyolu'yla Kozyatağı'nda, Boğaziçi Köprüsü'ne giden O-1 Otoyolu'yla Uzunçayır'da kesişir.

Kadıköy’e deniz ulaşımıyla da ulaşım sağlamak mümkündür. Haydarpaşa, Kadıköy ve Bostancı'da iskele vardır. Ayrıca Kadıköy ve Bostancı'daki deniz otobüsü iskelelerinden İstanbul'un çeşitli kıyı semtlerine düzenli seferler yapılır. Kalamış Koyu'nda da büyük bir yat limanı vardır. 1934-1966 yılları arasında, Kadıköy-Moda, Kadıköy-Fenerbahçe ve Kadıköy-Bostancı tramvay hatları hizmet vermiştir. 2003 yılında Kadıköy-Moda hattı nostaljik tramvay adıyla yeniden hizmete girmiştir.

İlçenin kuzeyinden, E-5 boyunca Kadıköy-Kaynarca Metrosu (M4 hattı) geçmektedir. Bu metronun ilk istasyonu olan "Kadıköy" de ilçe merkezinde bulunmaktadır.

Proje Bilgisi: Köy