‘Kadıköy’ün Balkonu’ İstanbul 216 satışta

Baysaş, tarafından 80 milyon dolar yatırım değeriyle Kadıköy Fikirtepe’de hayata geçirilen İstanbul 216 projesi satışa çıktı. Ruhsatı 1 ay önce alınan projede metrekare satış fiyatı 6 bin 250 TL’den başlıyor

‘Kadıköy’ün Balkonu’ İstanbul 216 satışta

İstanbul’da yaklaşık 4 yıl önce pilot bölge seçilerek, kentsel dönüşüm serüvenine başlayan Fikirtepe’de, ruhsatını alan Baysaş, İstanbul 216 projesini satışa sundu. Fikirtepe’de hak sahipleriyle ilk yüzde yüz anlaşma sağlama başarısını yakalamış olan Baysaş, ruhsat alarak projesine başlayan ilk firmalar arasında da yerini aldı.

“Kadıköy’ün balkonu” ve “İstanbul’a buradan bakın” sloganıyla yola çıkılan projede, Temmuz ayından bu yana yüzde 20 oranında ön talep toplandığını açıklayan Baysaş Yönetim kurulu Başkanı Şemsettin Aydın, 541 adet konut ve 12 ticari birimden oluşan İstanbul 216 projesini 2 yıl içinde tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti. İstanbul 216’da, şu an için metrekare birim fiyatlarının 6 bin 250 TL ila 7 bin TL arasında değiştiğini vurgulayan Aydın, lansmana özel kendi bünyelerinde 36 ay sıfır faizle konut satışı yaptıklarını ifade etti.

Deniz Çağlar Duman imzası

Projenin mimarı Deniz Çağlar Duman’da İstanbul 216 projesinin hayat bulacağı arsanın, lokasyon olarak Fikirtepe’nin en güzel yerinde ancak, mimari proje geliştirmek için en zor arsa olduğu bilgisini verdi. Projenin 47 bin metrekare satılabilir alan ve 42 bin metrekare ortak sosyal alana sahip olduğuna dikkat çeken Duman, Zemin artı 24 katlı 3 bloktan oluşan projede, alanları 50 ila 72 metrekare arasında değişen 8 çeşit 1+1; 90 ila 111 metrekare arasında değişen 13 çeşit 2+1 ve 160 metrekare tek tip 3+1’ler yer alıyor” dedi.

“Fikirtepe biterse, dönüşüm de biter”

Fikirtepe’de bürokrasi, yetki problemleri, mülkiyet gibi sorunlar nedeniyle sürecin çok uzadığını, zaman zaman hayallerin tükenme noktasına geldiğini hatırlatan Şemsettin Aydın, “Projelerin başlaması, yeniden umut oldu. Fikirtepe kentsel  dönüşümün pilot bölgesi ilan edildi. Burada başlarsızlık söz konusu olursa kentsel dönüşüm de başlamadan biter. Bürokrasinin, İnşaat firmalarının ve hak sahiplerinin bu bilinç ve sorumlulukla hareket etmesi gerek” diye konuştu.

20 ayda 4.5 milyon kira ödedi

İstanbul 216 projesinin temelinin atıldığı birinci ada da 243 hak sahibine 20 ayda 4.5 milyon TL kira ödemesi yaptıklarıonı vurgulayan Aydın, proje tamamlanıncaya kadar da yaklaşık bir o kadar daha kira ödemesi yapacaklarını anlattı.  Fikirtepe’de 12 bin 123 metrekarelik 2’nci ada da ise sadece anlaşmaya yapılamayan, 21 metrekare ve 50 metrekare arsası bulunan iki kişi kaldığını belirten Aydın, 2/3 çoğunluk kuralı ve kamulaştırmanın önü açıldı. Bu süreci hızlandıracaktır. Ancak biz sorununların kamulaştırmayla değil, diyalogla çözülmesinden yanayız” dedi.

Proje Bilgisi: Istanbul 216