Kadıköy'de 15 kat sınırı fiyatları arttıracak

Keller Williams Cadde Bölge Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis kararı ile Kadıköy'e getirilen 15 kat sınırını değerlendirdi

Kadıköy'de 15 kat sınırı fiyatları arttıracak

Keller Williams Cadde Bölge Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis kararı ile Kadıköy'e getirilen 15 kat sınırını değerlendirdi. Fikirtepe dışında tüm semtlerde geçerli olacak kat sınırı yasası Kadıköy'de fiyat artışına neden olacak. 

Kentsel dönüşüm çalışmalarının en yoğun yaşandığı Kadıköy'de getirilen kat sınırı ilçede kısmen de olsa fiyatların artmasına zemin hazırladı. Uzun yıllardır bölgenin uzmanı Keller Williams Cadde Danışmanı İnşaat Mühendisi Zafer Köksal, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin aldığı Kadıköy'de 15 kat sınırının olumlu ve olumsuz yönleri olduğu belirtti. 

15 kata yakın ya da daha yüksek binalar kendi kaderine terkedilecek

Köksal, '' Bölgede yüksekliği fazla olan ve kentsel dönüşümle yenilenmesi gereken 12-13 katlı yapıların hak sahiplerinin yaşanabilecek mağduriyetlerinin giderilmesi açısından tekrar üzerinden düşünülmesi gereken bir konu olduğunu görüşündeyim. Hali hazırda mevcut ve deprem riski taşıyan yüksek katlı binaların yenilenmesi, alınan bu karar ile neredeyse imkansız hale geliyor. 15 kata yakın ya da daha yüksek yüzlerce bina kendi kaderlerine terk edilecek yada kentsel dönüşümle yenilenen binaların taban alanları geniş tutulacak. Bu durum daireler arasında şerefiye farklarının ortaya çıkmasına ve kat sahiplerinin arasında problem yaşanmasına zemin hazırlayacak. Diğer yandan şehrin siluetine zarar vermemesi açısından sahil bölgesine getirilen kat sınırlamasın yerinde bir karar olarak değerlendiriyorum fakat bu detayların yeniden gözden geçirilerek kentsel dönüşüme gidecek yüksek katlı mevcut binaların mağduriyeti ortadan kaldıracak bir çözüm getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu. 

Müteahhitler tedirgin

Bölgeye getirilen kat sınırlamasının birçok proje sahibini tedirgin ettiğini söyleyen Köksel, işbirliği içinde oldukları proje geliştiricilerinin alınan kararı kent estetiği açısından doğru bulduğunu ve desteklediğini belirtti. Köksal, diğer yandan ise yüksek kat binaları yenilemek isteyen müteahhitlerin bu karar karşısında sıkıntı yaşadığını, müteahhitlerin teklif vermekte tedirgin olduklarını söyledi.