Kadıköy'de "zehir" deresi

Çevre Mühendisleri Odası'na göre Kadıköy Kurbağalıdere zehir saçıyor. Ölçümler, deredeki metan gazı ve sülfürik asit değerlerinin "tehlike" sınırını çoktan aştığını gösteriyor

Kadıköy'de

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Kurbağalıdere raporunu yayınladı. Rapor,ayılan gazların insan sağlığı için yarattığı tehlikeye dikkat çekiyor. Çevre Mühendisi Kübra Ayçiçek tarafından sunulan rapor, açık bir kanalizasyona dönüşen "Kurbağalıdere'nin"  Kadıköy halkı için dizanteri, karaciğer solunum yolu rahatsızlığı, menenjit gibi çok sayıda hastalığa çanak tuttuğu kanaatinde.

Dere ile temas öldürücü olabilir
Açıklamasında dere ile temasın çok riskli olduğunun altını çizen Ayçiçek, bakteri miktarının en kötü kalitede 4. ınıf yüzeysel sular için belirlenen limit değerinin 40 kat üstünde olduğunu vurguladı. Atıksu Ön Arıtma Tesislerinin de görevini tam olarak yerine getirmediğini vurgulayan Ayçiçek: "Proje aşamasında her şey usulüne uygun olarak planlandı. Ancak uygulamada projenin aslına uygulmadı. Projelerde iki deşarj hattı olmasına rağmen, bu hatlardan sadece bir tanesi yapıldı." dedi. 

Kurbağalıdere ve zehir potensiyeli
Ayçiçek Kurbağalıdere ile ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

- Deredeki çözünmüş oksijen miktarının 1mg/1, amonyak değerinin ise 46mg/1 olması dereyi atık su değerlerine sahip hale getirir. Atık suların üstünün kapalı olma zorunluluğuna karşın, Kurbağalıdere açık durumda; solunum durumunda insanlar yanma hissi yaşıyor. 

- Taşınan atık suyun denize döküldüğü Moda sahilinde 380 kat fazla E-Coli bulunuyor.

- Derenin su seviyesi 2 metre düzeyinde; yatağın 10 metresi ise tamamen balçık 

- Kurbağalıdere'yi temizlemek için yalnıca arıtma tesisi kurmak yetmez. Aynı zamanda etrafı yeşillendirmek ve yapılaşmanın önüne geçmek gerek. 

- Dere ile asla temas kurulmamalı. 68 km'lik hat boyunca dereden yayılan koku ve gazlardan etkilenen canlı yaşamı bulunuyor. 

 

 

Proje Bilgisi: Köy