Kadıköy'e cami: Dini hizmet mi, siyasi simge mi?

Kadıköy Belediyesi'nin itiraz etmeye hazırlandığı Kadıköy Camii planlarını yorumlayan Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, girişimin "siyasi bir simge" anlamı taşıdığını söyledi.

Kadıköy'e cami: Dini hizmet mi, siyasi simge mi?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan ve Kadıköy'e cami yapımını öngören planlarla ilgili tartışma giderek büyüyor. Kadıköy Belediyesi'nin planlara itiraz kararını ardından, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman da cami girişiminin "siyasi bir sembol" olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi

Dini hizmet mi, siyasi simge mi?
Kadıköy rıhtımına cami inşaatını öngören planların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya alınmasıyla birlikte başlayan tartışma giderek büyüyor. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu tarafından yapılan ve "Kadıköy'ün böyle bir talebi yoktur!" sözleriyle dile getirdiği tepkisinin hemen ardından, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman da girişimin "dini hizmet" gayesinin ötesinde değerlendirilmesini önerdi. Kahraman'a göre Kadıköy'e cami girişim siyasal bir simge olma özelliği taşıyor.

 

Kadıköy'e cami: Dini hizmet mi, siyasi simge mi?

 

Kadıköy Rıhtım'da anıt cami zaten var
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Kadıköy'e anıtsal bir cami yapılmasını öngören planlara ilişkin yazıda, Anadolu yakasındaki eksikliğe vurgu yapılmasıyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan Tayfun Kahraman, Kadıköy Rıhtım bölgesinde yeni cami yapımının dini bir ihtiyaç sonucunda ortaya çıkmadığını söyledi. Kahraman, bölgede zaten anıt eser olarak tescilli tarihi bir camiinin bulunduğunu belirterek:

"Sosyal donatılar ise bir ihtiyaç doğrultusunda yapılmalıdır. Ancak burada simgesel bir anlam taşımak üzere bir cami yapılıyor. İhtiyaçlar değil, siyasal bir simge olarak camiden bahsediyoruz..." ifadelerini kullandı. 

İtirazlar yapılacak
Proje ile ilgili olarak yetkili kurumların gerekli başvuruları yapacaklarını ve kendi bünyelerinde de çalışmalar başlatacaklarını söyleyen Kahraman, başka kıyı kanununa olmak üzere, çok sayıda kanuni düenlemeye aykırılık teşkil eden projenin hayata geçirilemez olduğunu vurguladı.