Kadıköy'e cami tartışması yeniden alevlendi

Kadıköy Belediyesi, Kadıköy rıhtımına cami yapımını içeren ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan planlara itiraz etmeye hazırlanıyor

Kadıköy'e cami tartışması yeniden alevlendi

Kadıköy Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Kadıköy'ın rıhtım kesimine cami yapımını öngören imar planlarını askıya çıkarmasına itiraz etmeye hazırlanıyor. Plan, şu anda otopark olarak kullanılan toplamda 34 bin metrekarelik alanın ibadet alanına dönüşümünü kapsıyor. Cami projesine gerekçe olarak söz konusu alanda ve yakın çevresinde görkemli ya da ulu cami mahiyetinde bir caminin yer almaması gösterilirke Kadıköy Belediyesi itiraz etmeye hazırlanıyor. Kadıköy Belediyesi'nin 15 Aralık tarihine kadar itiraz hakkı bulunuyor. 

 

Kadıköy'e cami tartışması büyüyor

 

Bakanlığın derdi, Anadolu'da görkemli cami azlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı ve İstanbul İl Müftülüğü'nün 25 Ağustos 2014 tarihli yazılarının da yer aldığı plan raporlarında "insanların kısıtlı zaman zarfında" ibadetlerini yerine getirmeleri için en yakın caminin 3. Mustafa İskele Camii olduğuna vurgu yapıldı. Söz konusu yazılarda rıhtıma bin 500 metre uzaklıktakı 4 cami örnek gösterilmiş ve fiziki mekan yetersizliğinden dolayı da dini vecibelerini yerine getiremediklerine kanaat getirilmişti. 

 

Kadıköy'e cami tartışması büyüyor

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kadıköy Camii'nin ana gerekçesi olarak Avrupa yakasındaki tarihi ve büyük ölçekli dini tesis mekanlarına karşı Anadolu Yakası'nın mütevazi durumu gözler önüne serilmişti. Bir diğer deyişle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bölgede selatin cami veya ulu cami mahiyetinde camilerin yer almadığı kanaatinde. 

Kadıköy'ün cami talebi yok
Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan Hazal Ocak imzalı habere göre, Türkiye'nin terör ve yolsuzlukla böylesine meşgul olduğu bir dönemde büyük çaplı cami inşaatına itiraz edeceklerini açıklayan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, "Planlara itiraz edeceğiz, hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz..." dedi.