Kadir Has Üniversitesi ve Vodafone, eğitimde işbirliği yaptı

Kadir Has Üniversitesi ve Vodafone Red Academy işbirliğiyle hayata geçirilen “Mobil Eğitim” sistemi sayesinde ilk etapta Kadir Has Üniversitesi 3G teknolojisiyle izleyecek

Kadir Has Üniversitesi ve Vodafone, eğitimde işbirliği yaptı

17 Temmuz 2013 / emlakwebtv
Mobil iletişim teknolojileri konusunda 30’dan fazla ülkeden gelen global bilgi birikimiyle mobil eğitim konusunda yeni bir sayfa açan Vodafone Türkiye, “teknoloji hayatın hizmetinde” vizyonuyla üniversite eğitiminde alınan dersleri mobilize etme yolunda önemli bir projeye imza attı. Vodafone Red Academy ve Kadir Has Üniversitesi işbirliğiyle geliştirilen “Mobil Eğitim” uygulamasıyla, üniversitenin İletişim Fakültesi, Yeni Medya Bölümü 1. sınıf öğrencilerine verilen “Yeni Medya’ya Giriş” dersi, 2013-2014 öğretim yılından itibaren Vodafone’un sağladığı smart tabletler ve 3G iletişim teknolojisi desteğiyle mobil olarak verilecek.

Mobil eğitim uygulaması sayesinde öğrenciler ve eğitmenler derslere canlı katılım gösterecek
Vodafone Türkiye’nin Kurumsal Eğitim ve Gelişim Merkezi Red Academy şemsiyesi altında geliştirilen mobil eğitim uygulaması sayesinde öğrenciler ve eğitmenler, zaman ve mekân sınırlaması olmadan, Vodafone’un sağladığı mobil internet üzerinden derslere canlı katılım sağlayacak. Ayrıca, sistem sayesinde dersle ilgili sunum, resim, video gibi materyaller öğrencilerle mobil platformda paylaşılacak. Ödev, proje teslimi ve sınavlar da smart tabletler kullanılarak gerçekleşecek. Mobil eğitim uygulaması, eğitmen modülü sayesinde her öğrencinin kişisel performansı ve uygulama içindeki etkileşim grafiği dönem boyunca takip edilerek öğrencilerin kişisel performansını artırmaya yönelik aksiyonların alınmasına da imkân verecek.

Mobil eğitim sisteminin en önemli özelliği öğrenci-eğitmen iletişimini 7/24 sağlayabilmesi. Ayrıca sistemde, her öğrenci için özel bir eğitim programı yapılandırılıyor. Vodafone’un sağladığı 3G ile kesintisiz iletişim sunan smart tabletler sayesinde sosyal medya platformlarıyla da bağlantılı bir halde çalışan sistem anlık uyarılarla öğrencileri derslerin içeriği hakkında bilgilendirecek ve sınavlar, raporlamalar anlık olarak gerçekleştirilebilecek.

Kalay: “Amacımız, mobil teknolojilerin imkânlarını herkesle buluşturmak ve bunu eğitim alanında da gerçekleştirmek”
Vodafone Türkiye İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Türkiye’nin seçkin eğitim kurumlarından Kadir Has Üniversitesi ile birlikte geliştirdiğimiz yenilikçi projelere bir yenisini daha eklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Vodafone Red Academy olarak küresel alanda edindiğimiz bilgi birikimimizi üniversitelerle yaptığımız bu işbirliklerimiz sayesinde, yerel kaynaklarla paylaşma imkânı buluyoruz. Ülkemizin sürdürülebilir geleceği için bilgiyi üreten ve yaygınlaştıran, iyi eğitim almış bir genç nesil gerekiyor. Amacımız, mobil teknolojilerin imkânlarını herkesle buluşturmak ve bunu eğitim alanında da gerçekleştirmek. Geliştirdiğimiz mobil eğitim projesi dâhilinde sunduğumuz 3G teknolojisi ve smart tabletler sayesinde, kesintisiz bir öğrenci-eğitmen ilişkisi kurularak çok etkin bir ders işleyişi sağlanacağına inanıyoruz. Bu uygulamanın, eğitim dünyasında yeni bir çığır açacağına inanıyor, ülkemizin mobil geleceğinin şekillendirilmesinde önemli bir adım olmasını umut ediyoruz.”

Mobil Eğitim Projesi ile 21. yüzyılın üniversite eğitiminde öğrenci ve sınıf kavramlarına yeni bir yaklaşım getirmeyi amaçladıklarını belirten Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ise, “Yenilikleri takip eden bir üniversite olarak geleceğin eğitimini bugünden öğrencilerimiz ile buluşturuyoruz. Gelişen bilgi ve teknoloji çağında eğitim anlayışına yeni bir bakış açısı getiren mobil ders projesi sayesinde öğrencilerimiz artık diledikleri yer ve zamanda dersleri ile ilgili gerekli tüm bilgilere tabletleri aracılığıyla ulaşabilecekler. Bu yıl ilk kez Yeni Medya Bölümü öğrencilerinin yararlanacağı bu projemizi önümüzdeki yıllarda daha da geliştirmeyi planlıyoruz. Projenin mobil uygulama kısmının mezunlarımızın kampüsümüz bünyesinde kurduğu İnvemo firması tarafından geliştirilmiş olması da üniversitemiz için ayrıca bir gurur vesilesidir. Proje ortağımız Vodafone’a verdiği destekten ötürü teşekkür ediyoruz” dedi.