Kadir Topbaş istifasını açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş veto edilen imar dosyasının yeniden kabülüyle başlayan gerilim sonrasında istifasını verdi.

Kadir Topbaş istifasını açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Başkan Kadir Topbaş'ın veto ettiği 5 imar değişikliğinin yeniden kabulüyle başlayan gerilim Kadir Topbaş'ın istifasıyla sonuçlandı. Akşam saatlerinde yaptığı bir açıklama ile Belediye Başkanlığı görevinden istifa ettiğini söyleyen Topbaş: "Partime hizmete devam edeceğim. Herkese teşekkür ediyorum. Borçlu bir belediye bırakmadım. Görevim süresince yorgunluk kelimesini hiç kullanmadım..." ifadelerini kullandı. 

Kadir Topbaş'tan istifa açıklaması: Genel Başkanım uygun gördü

Bugün akşam saatlerinde istifasına ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulunan İBB Başkanı Kadir Topbaş, istifasının AK Parti ve Genel Başkan tarafından uygun görüldüğünü belirterek: "2004 yılından bu güne beni belediye başkan adayı yaptılar. Görevi devralırken emanet devralıyoruz demiştim. Emanetim ne olduğunu iyi bliyiorum. Görevimizi hiç bir zaman aksatmadık. Hata ve ihanetin karıştırılmaması lazım, ihanet affedilemez. Görevim süresince belediyenin tüm kademelerinde çalışanlarla gönül bağı içindeydim. Herkese teşekkür ediyorum. Başkanlığı bırakıyorum ama partimi bırakmıyorum..." dedi. 

Veto edilen imar planları istifa ile sonuçlandı

Dün Türkiye gündemine düşen Kadir Topbaş tarafından veto edilmesine rağmen yeniden ve oy çokluğu ile onaylanan 5 imar planı İBB'de büyük bir krize yol açtı. İstifa haberi ilk olarak CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş tarafından kişisel twitter hesabından yapılan açıklama ile gündeme gelmişti. Başkan Kadir Topbaş'ın yakınlarına "istifa edeceğini" söylediği bilgisini paylaşan Yarkadaş, istifanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletildiği ancak Erdoğan'ın bunun beklemeye alınmasını önerdiğini belirtmişti.

İmar planlarına mı, Topbaş'a mı veto?

Kadir Topbaş'ı istifasıyla sonuçlanan tartışmalar başkanın oy çokluğu ile onaylanan 5 imar planı değişikliğini veto etmesi ile başladı.  İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın dosyaları veto etmesi sonrasında Meclis'in Ak Parti Grubundan yapılan açıklamalarda başkanın iade gerekçesini göstermediğine dikat çekilmişti. Kadir Topbaş'ı istifanı eşiğine getiren dosyalar ise şöyle:

- Beşiktaş: Ortaköy'de yer alan toplam geişliği bin 641 metrekare olan araziye ilişkin inşaat hakkını 500 metrekare düzeyinde yükselten imar planı değişikliği
- Pendik: İBB Meclisi Pendik Gökçebeyli Mahallesi'nde yer alan Çiftlik Kent Arsa ve Konut Yapı Kooperatifine ait arazi üzerinde yapılaşmaya onay vermişti. Tarla ve özel orman vasıflı bu araziye park, köy meydanı, konut ve ibadet alanından oluşan bir yapılaşma ön görülüyor
- Kartal: İstanbul'un gelişim potansiyeli yüksek ilçelerinden Kartal'ın E-5 cepheli mahallesi Soğanlık'taki 2 bin 400 metrekarelik park alanının ticaret ve konut alanına alınmasıyla ilgili imar değişikliği. 
- Zekeriyaköy: İstanbul Zekeriyaköy'da eğitim alanı olarak ayrılmış parselin konut alanına dönüşümüyle ilgili imar planı değişikliği
- Bayrampaşa: İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Bayrampaşa'da yer alan 5 bin 500 metrekarelik parselde özel sağlık tesis alanı yapılmasına olanak tanımıştı. Bu arazi kamusal sağlık tesis alanı olarak ayrılmıştı.