Kağıthane 3D’yle dönüşüyor

Kağıthane bölgesi, bir yandan belediyenin kentsel dönüşüm çalışmaları diğer yandan özel sektörün yatırımları ile yeni bir yüze kavuşuyor. Kağıthane Belediyesi, bölgedeki kentsel dönüşümü ‘3D’ olarak adlandırdıkları ‘Demiryolu, Deniz Suyu ve Dönüşüm’ projeleriyle gerçekleştiriyor

Kağıthane 3D’yle dönüşüyor

28 Mart 2014 / Posta Gazetesi

Son yıllarda gerek Kağıthane Belediyesi’nin gerekse özel sektörün yatırımlarıyla yıldızı parlayan ve İstanbul’un yeni iş merkezi olarak gösterilen bölgesi Kağıthane, yeni bir kimliğe bürünüyor. Geçirdiği değişimle yabancı yatırımcılarında cazibe merkezi haline gelen bölge, tanınmış yatırımcıların önemli projelerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Merkezi konum avantajıyla dikkat çeken Kağıthane, Türkiye’nin Silikon Vadisi projesi olmasıyla da adından söz ettiriyor.

Son 10 yılda gerçekleştirdikleri çalışmalarla Kağıthane’nin İstanbul’un marka ilçelerinden biri olarak öne çıkardıklarını söyleyen Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Kağıthane’ye yeni bir soluk ve kimlik kazandırırken tarihi ve kültürel değerlerin korunmasına da her zaman önem verdiklerini dile getirdi.

‘3 yolla değişim sağladık’

Kağıthane’de kentsel dönüşümü üç şekilde gerçekleştirdiklerini ifade eden Fazlı Kılıç, “Kısaca 3D olarak adlandırdığımız ‘Demiryolu, Deniz Suyu ve Dönüşüm’ projeleriyle çarpık yapılaşma ve sanayi tesisleriyle hatırlanan ilçemizi dönüştürdük. Belediye olarak sanayi dönüşümü, gecekondu önleme bölgeleri oluşturarak kamusal alanda dönüşümü sağlamak, ada bazında mevcut yapıları yıkıp yapmak kaydıyla yüzde 30 imar artışı sağlayarak kentsel dönüşümü teşvik ediyoruz” dedi.

180 bin yapı stokunun yüzde 30’u dönüştü

Gerçekleştirdikleri çalışmaların sonucunda Kağıthane’de 180 bin yapı stokunun yüzde 30’unu dönüştürdüklerini dile getiren Fazlı Kılıç, “Bu çalışma yaklaşık 55 bin yapıya tekabül ediyor.  En büyük istediğimiz bölgenin yüksek duvarlarla birbirinden ayrılmasından ziyade, Kağıthane’de mahalle kültürünün yaşatılmasıdır. Büyükdere Caddesi’ne komşu olduğumuz için Cendere Caddesi’ni planlarken Büyükdere Caddesi’ne paralel ikinci bir ticaret aksı oluşturmak ve içinde ofislerin olduğu 7/24 yaşamın devam edeceği bir aks oluşturmayı hedefliyoruz. Büyükdere Caddesi ile Cendere Caddesi arasında kalan Gültepe, Çeliktepe, Seyrantepe gibi geri dönüşümünü tetikleyecek etkiye sahip mahallelerde beklediğimiz şekilde hızlı bir dönüşüm gerçekleşti” diye konuştu.

Kağıthane’nin altı da değişti üstü de

Kağıthane’nin gelişimine paralel olarak altyapı ve üstyapı ihtiyaçlarının da arttığını söyleyen Kılıç, “26 caddede prestij cadde uygulaması yapıldı. 1.200 sokakta 1.350.000 metrekare parke taşı döşendi. 850 sokakta 182 km elektrik kablosu yer altına alındı. 65.500 m yağmur suyu kanalı, 330 bin ton asfalt, 37 bin metreküp perde duvar, 17 km merdivenli yol, 12 ayrı noktada 3.071 araçlık yer altı otoparkı, kapalı pazar yerleri, 3 meydan ve 11 mahalle konağını ilçeye kazandırıldı” açıklamasını yaptı.

Kağıthane-Mahmutbey Metrosu 2017’de açılıyor

Bölgenin ulaşımına rahatlatacak projelerden biri de, Mecidiyeköy-Kağıthane-Alibeyköy-Mahmutbey metrosu. 2017 yılında hizmete açılacak metro 18 kilometre hat uzunluğuna sahip. 15 istasyondan oluşan ve  850 milyon TL bedelle ihale edilen metro hattı tamamlandığında Mecidiyeköy-Mahmutbey arası yolculuk süresi 26 dakikaya inecek.