Kahramanmaraş'ta inşaat çöktü: 2 işçi öldü

Kahramanmaraş'ta bir inşaatta çökme yaşandı. Gelen ilk bilgiler iki işçinin yaşamını yitirdiği yönünde

Kahramanmaraş'ta inşaat çöktü: 2 işçi öldü

Kahramanmaraş'ın Dulkadir ilçesinde bir inşaat sahasında çökme meydana geldi. Gelen ilk bilgiler göçük altında kalan iki işçinin yaşamını yitirdiği ve 5 işçinin de yaralandığı yönünde. İnşaatın çökme sebebiyle ilgili olarak da herhangi bir açıklama yapılmadı. 

Kahramanmaraş Sanayi Sitesi'nde iş kazası: 2 işçi öldü

Kahramanmaraş Dulkadir ilçesi sınırları içerisinde yer alan Sanayi Sitesi 34. Çarşı kısmında saat 15.30 dolayında bir kaza meydana geldi. Bilinmeyen bir sebepten yaşanan göçük olayı sonrasında ilk etapta 6 işçinin molozların arasında kaldığı bildirildi. Bir işyerinin inşaatının ikinci katına dün dökülen betonun ağırlığının sebep olduğu sanılan çökme sonrasında AFAD, itfaiye ve 112 Acil Servis ekiplerinin bölgeye sevk edildiği belirtildi. İlk saptamalara göre 2 işçi hayatını yitirirken, yaralanan işçi sayısının ise 5 olduğu anlaşıldı. Yaralı işçiler molozların arasından çıkarılarak civar ilçelerdeki hastanelere götürüldü. 

Yaşamını yitiren işçiler

Yaşanan üzücü kaza sonrasında 47 yaşındaki Ali Topuz'un Necip Fazil Şehir Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı açıklandı. Ölüm haberinin gelmesinin ardından molozların altında bir işçinin daha kaldığı bilgileri gelirken yapılan tetkiklerde Yusuf Topuz isimli bir diğer kişinin de cesedine ulaştı. Yaralı durumdaki 5 inşaat işçisinin durumunun ise iyi olduğu belirtiliyor. 

Yılın ilk iki ayında 264 işçi çalışırken öldü

Diğer taraftan 2018 yılının ilk 2 ayında aktif çalışma halindeyken hayatını yitiren işçi sayısı, çıkarılan yasal düzenlemelerin uygulamadaki aksaklıkların önüne geçecek düzeyde olmadığını gösteriyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından yazılı, görsel ve dijital medyada yer alan haberler üzerinden derlenen bilgilere göre, Ocak ayında en az 141, Şubat ayında ise en az 123 işçi çalışma halindeyken yaşadığı kazalar sonucunda hayatını kaybetti. Böylece 2018 yılının ilk 2 ayında hayatını yitiren işçi sayısı da 264'ü bulmuş oldu. 

Ölümlü iş kazalarında inşaat sektörü ilk sırada

Yayınlanan raporlara göre, ölümlü iş kazalarında inşaat sektörü de ilk sıradaki konumunu korumaya devam ediyor. Ocak ayına ilişkin değerlendirmede İnşaat ve Yol sektörü, toplam ölüm oranlarının yüzde 21'lik kısmını temsil ederken, bu oran Şubat ayında yüzde 24 seviyesine çıkmış durumda. Yine her iki aya ilişkin istatistiklerde en yüksek ölüm sebebi olarak da, yüksekten düşme, ezilme/göçük ve trafik kazaları saptandı. Şubat ayı itibarıyla yüksekten düşme yüzde 16, ezilme ve göçük ise yüzde 18'lik oranda ölüme sebebiyet verirken, trafik ve servis kazalarının oranı ise yüzde 26 olarak saptandı.