Kalamış için 30 bin imza

Kadıköy Belediyesi'nin Kalamış-Fenerbahçe Yat limanının imara açılması ile ilgili olarak başlattığı imza kampanyası sürüyor. Kampanyaya şu ana kadar 30 bin kişi imza attı

Kalamış için 30 bin imza

Kalamış-Kadıköy Yat Limanı'nın imara açılması ile ilgili imza kampanyası başlatan Kadıköy Belediyesi, şu ana dek 30 bin imza toplandığını açıkladı. 

Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 17 Mart 2015'te onayladığı yeni imar planı ile İstanbul Kalamış Yat Limanı'ndaki yapılaşmanın önü açılmış ve 115 bin 469 metrekare büyüklüğü olan limana otopark hariç 15 bin metrekare inşaat yapılabileceği açıklanmıştı. Karara itiraz eden Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhaoğlu, turizm tesisi ve AVM yapımının nüfusu ve trafik artışına neden olacağını belirterek, halkın kıyıyı kullanım hakkının da engelleneceğini belirtmişti. 

Kadıköy Belediyesi'nden çağrı
İmar kararına karşı olarak imza kampanyası başlatan Kadıköy Belediyesi, şu ana dek 30 bin imzaya ulaşıldığını açıkladı. Kadıköy Belediyesi’nden yapılan imza çağrısında:

“Fenerbahçe-Kalamış sahil hattında yeni bir plan yapıldığını öğrendik. Bu plan, Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’nda yapılaşmanın önünü açacak. Sahile yapılacak otel ve ticaret alanı, sahilin Kadıköylüler ve halkın kullanımına kapatılması anlamına geliyor.
Biz bu yanlıştan acilen dönülmesi için tüm yasal yollara başvuruyoruz. Ama biz bunu yaparken binlerce kişinin de bizim yanımızda olduğunu göstermemiz gerekiyor. Kalan sahillerimizi korumak, yapılaşmaya açılarak halkın elinden alınıp işletmelere verilmesini engellemek için Kadıköy Belediyesi'nin yanında olmanız dileğiyle.” ifadelerine yer verildi.