Kalamış Marina Yat ihalesini kim kazandı?

Kalamış Marina Yat ihalesi dün gerçekleşmiş olup, 664 milyon dolarla Koç Grubu kazandı

Kalamış Marina Yat ihalesini kim kazandı?

24 Mayıs 2014 / Emlakwebtv
Kalamış Marina Yat ihalesi dün gerçekleşmiş olup, 664 milyon dolarla Koç Grubu kazandı. Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne bağlı olan Kalamış Marina Yat ihalesi bir hayli çekişmeli geçti. Kalamış Marina Yat ihalesinde yüzde 20’si peşin olarak ödenecek olup, ihalede Akın Holding A.Ş.- Edip Gayrimenkul Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş. Tepe-Kaya Ortak Girişim Grubu, Taş Yapı İnşaat, Dati Yatırım Holding A.Ş, Akdeniz İnşaat ve Eğitim Hizmetleri A.Ş. (Ağaoğlu) –Yılport Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu çekildi. Sonuç itibari ile 664 milyon dolarla Koç Grubu Kalamış Marina Yat ihalesini almış bulundu.

Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grup Başkanı Tamer Haşimoğlu “Geniş ve yaygın bir ağımız var. Uzun yıllardır işletiyoruz. En yüksek teklifi vererek bir adım öne geçtik. Komisyon başkanının belirttiği gibi bir takım onay süreçleri var. Oyan süreçlerinden sonra ihale bitecek. Bugün gördüğünüz gibi çekişmeli bir yarış oldu. Bu sonucun ülkemiz açısından hayırlı olmasını temenni ediyorum. İhale tamamlandıktan sonra önümüzde bir takım süreçler var biz de finansman çalışacağız” dedi. Haşimoğlu sözlerine şöyle devam etti:

Taksitli de ödeme yapabiliriz. Şart namede önemli bir yatırım tutarı olacağı belli. Yatırımlar oldukça önemli. İlk beş yılda tamamlanması gerekiyor. Şartnamede yatırımın nasıl yapılacağı belli. Rakam olarak belli değil. 40’ın üzerinde tur geçti. Rakamın düşük olduğunu söylemek doğru değil. Bu yerin işletmecisi olarak titiz bir şekilde çalışarak bu şartlar içinde bir teklif sunduk. Gördüğünüz gibi Türkiye’ye güvenimiz devam ediyor. Bundan sonra gündeme geldikçe özelleştirmeler ona göre karar vereceğiz. Burada şu anda 1400’e yakın tekne bağlanabiliyor. Yeni imar planına göre mendirek yatırımları söz konusu. Marinanın kapasitesi artırılıyor. 1700 tekne diyor yeni imar planı. Özelleştirme idaresinin imar yetkisi var. Buranın yeni imar planı hazırlandı. Sit alanlarıyla ilgili de olumlu görüşler alındı.