Kale Grubu’ndan Mardin’e büyük yatırım

Kale Grubu 5 milyon liraya mal olan Kalekim Mardin fabrikasını, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay tarafından törenle hizmete açtı

Kale Grubu’ndan Mardin’e büyük yatırım

23 Eylül 2013 / emlakwebtv
Kalekim Mardin fabrikasında bölgenin yapı kimyasalları pazarına yönelik ekonomik, standart ve teknik yapıştırıcılar ile ısı yalıtımı ürünleri üretilecek. Kuzey Irak ve bölgedeki yakın ülkeler için sağladığı lojistik avantajdan dolayı Kale Grubu için üs görevi görecek Kalekim Mardin Fabrikası’nda önümüzdeki süreçte su yalıtımı malzemeleri üretimi de yapılacak.

Güler: “Huzur olmazsa bu bölgeye yatırım gelmez”
İlk etapta 30 çalışan istihdam eden şirket, yakın zamanda çalışan sayısını 50’ye çıkaracak.Açılış töreninde konuşan Bakan Güler, bölgenin son 8 aydır sürecin getirdiği huzuru yaşadığını belirterek, “Huzur olmazsa bu bölgeye yatırım gelmez. Onun için sürecin değerini bilmek lazım” dedi.Kale Grubu’nun fabrika yatırımının Mardin için önemli olduğunu kaydeden Güler, “Kale Grubu geldiyse bu önemli. Diyarbakır’da verdiğiniz mesajı izledim. Bu bölgeye vereceğiniz katkı çok önemli. Kale Grubu’nun yaptığı öncülüğü diğer şirketler de yapmalı” diye konuştu.

Güler: “Son 10 yılda kamu yatırımları Mardin’de 75 kat arttı”
Bu tür tesisler büyür ve çoğalırsa buralardan ekmek yiyenlerin de artacağını vurgulayan Bakan Güler, “Son 10 yılda kamu yatırımları Mardin’de 75 kat arttı. Teşvik sistemi ile yatırımcı sayısını ve ihracat rakamlarını belli seviyeye getirdik. Herkese gönül rahatlığı içinde gelebilirsiniz diyorum” ifadelerini kullandı.Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay ise, Kalekim Mardin Fabrikası’nın bölgedeki mevcut ve potansiyel pazar ihtiyacını karşılamak amacıyla 5 yıllık yatırım planları çerçevesinde hayata geçirildiğini belirterek, ülkede 40. yılını kutlayan şirketin yeni fabrika ile birlikte 500 çalışana ve 8 fabrikaya ulaştığını söyledi.

Kale Grubu başkanı Okay: “kısa süre içinde bir 5 milyon liralık daha yatırım yapacağız”
Şirketin üretim kapasitesinin 500 bin tona çıktığını, cironun 250 milyon TL’yi yakaladığını ifade eden Okay, 5 milyon TL’lik yatırım yaptıkları Mardin fabrikasına kısa süre içinde bir 5 milyon liralık daha yatırım yapacaklarını açıkladı. Bu fabrika ile rekabet gücünü artıracaklarını, böylece bölgeye yakın olan Ortadoğu ve Arap ülkeleri ile Türki Cumhuriyetleri’ne ve özellikle de Kuzey Irak’a yönelik satış potansiyelini yükselteceklerini kaydeden Okyay, Avrupa’dan Amerika’ya, Ortadoğu’dan Afrika pazarına kadar 100 ülkede 400’ü aşkın ihracat noktasında Kale markalı ürünlerin üretildiğini söyledi. Okyay, “Kale Grubu’nun bin 300 tedarikçisi, 750’nin üzerinde bayisi, 15 bin satış noktası bulunuyor. Yıllık cirosu 1,3 milyar TL olan Kale Grubu, gelirinin yüzde 2’sini Ar-Ge’ye ayırıyor. Şirket Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın 3’üncü, dünyanın ise 12’inci seramik karo üreticisi konumunda. Havacılık ve savunma alanında yüzde 100 özel sermayeli bir Türk şirketi olarak faaliyet gösteriyor" dedi.
Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı da, teşvikte 6. bölgede yer aldıklarını, bu sebeple yatırım yapan şirketlerin 12 yıl boyunca sigorta primi ödemeyeceğini söyledi. Tutaşı, “Yatırım için gelenlere kendi fabrikamızı kuruyormuş gibi onlara yardımcı olacağız. Kapımız herkese açık, altyapımız hazır” diye konuştu.

Açılışa katılan İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan ise, küresel kriz ortamında yatırım yapmanın cesaret işi olduğunu, böylesi bir tesisin Mardin’de açılmasının son derece anlamlı olduğunu söyledi.