Kale Kilit 60’ıncı yılını kutluyor

Türkiye'nin kilit üreticisi Kale Kilit, kuruluşunun 60. yılını da pazar lideri olarak kutluyor.

Kale Kilit 60’ıncı yılını kutluyor

04.12.2013 / Posta Gazetesi

Türkiye'nin kilit üreticisi Kale Kilit, kuruluşunun 60. yılını da pazar lideri olarak kutluyor. 100’ün üzerinde ülkeye ulaşan Kale Kilit, 2012 yılında yaptığı 60,7 milyon dolarlık ihracatıyla metal eşya kategorisinde 7 kez üst üste ihracat şampiyonu oldu. Kale Kilit’in hedefi Türkiye’deki liderliğini global pazara taşırken bir dünya markası haline gelmek. 

Kale Kilit’in 60. yıldönümü dolayısıyla açıklama yapan Kale Kilit Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, “1953 yılında, 40 metrekare atölyede başlayan Kale Kilit yolculuğumuz bugün 35 bin metrekareye yayılan Türkiye’nin ilk entegre teknolojik kilit fabrikasında devam ediyor. 2 bin çalışanımızla, günde 100 binin üzerinde kilit ve silindir üretim kapasitemizle faaliyet göstermekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

35 milyon dolar yatırım

Dünya çapında bir marka olma hedefi doğrultusunda son 3 yılda 35 milyon dolar yatırım yaptıklarını açıklayan Sedat Özgür, buna paralel olarak üretim kapasitesini de yüzde 30 artırdıklarını belirtti. Kale Kilit’in bu yılki ciro beklentisinin yaklaşık 250 milyon dolar olduğunu ifade eden Özgür, “Önümüzdeki yıl ise entegre güvenlik anlayışına paralel yeni ürünler ve yeni makine yatırımlarıyla üretim kapasitemizi yüzde 20 artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Hedefleri doğrultusunda kararlı adımlarla ilerlediklerini belirten Sedat Özgür, satışlarının yüzde 60-65’ini iç pazara, yüzde 35-40’ını ise yurtdışı pazarına yaptıklarını belirtti. Burkina Faso’dan, Kolombiya’ya kadar 100’den fazla ülkeye ihracat yaptıkları anlatan Özgür, Türkiye’nin kilit ihracatının yüzde 70’ini Kale Kilit’in gerçekleştirdiği bilgisini verdi.