Kale Mantolama Sistemi, Enerji Kimlik Belgesi

Kalekim, ‘Kale Mantolama’ sisteminin uygulandığı binaları, ayrıca ‘Enerji Kimlik Belgesi’ sahibi yapıyor

Kale Mantolama Sistemi, Enerji Kimlik Belgesi

Kalekim, ‘Kale Mantolama’ sisteminin uygulandığı binaları, ayrıca ‘Enerji Kimlik Belgesi’ sahibi yapıyor. Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş konu ile ilgili şöyle konuşuyor:

Yalıtım konusunda hayata geçirilen en önemli uygulamalardan biri, 2017 yılına kadar tüm binalar için ‘Enerji Kimlik Belgesi’ alınması zorunluluğu oldu. Biz de, konutların enerji verimliliklerini değerlendirme ve belge verme yetkisine sahip bir EKB firması ile anlaşarak, Kale Mantolama sisteminin uygulandığı ve belli kriterlerin sağlandığı binalarda, tüketicilerin Enerji Kimlik Belgesi almasını kolaylaştırıyoruz. Böylece garantili ısı yalıtım sistemimiz Kale Mantolama ile yapıları koruma altına alırken, bina sahiplerine de ‘Enerji Kimlik Belgesi’ hizmeti sunuyoruz.

Binaların ne kadar enerji harcadığını gösteren Enerji Kimlik Belgesi, aynı zamanda binaları beyaz eşya gibi A’dan G’ye kadar sınıflandırıyor. Dolayısıyla ‘Enerji Kimlik Belgesi’ne sahip olması gereken binaların A, B ve C sınıfı performansına yükselebilmesi için en etkin yol ısı yalıtımı yaptırmaktır.
Belge ile tescillenen enerji sınıfı yüksek binalarda; ısı yalıtımının yanı sıra, cam-pencere ve ısıtma-soğutma-havalandırma sistemlerinin  de kaliteli ve verimli olduğu anlaşılıyor. Bu nedenle binanın değerini artıran ‘Enerji Kimlik Belgesi’ne yönelik talep gün geçtikçe artıyor.