Kale Seramik'e verimlilik ödülü

Kaleseramik, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın düzenlediği ‘2015 Verimlilik Proje Ödülleri’nde üçüncülüğe layık görüldü

Kale Seramik'e verimlilik ödülü

Çanakkale Seramik, Kalebodur ve Kale markaları ile sektöre öncülük eden Kaleseramik, seramik sağlık gereçleri üretiminde karbon ayak izini ve ithal hammadde kullanımını azaltan ‘Yeni Nesil Çamur Formulasyonlarının Hazırlanması’ projesi ile ‘2015 Verimlilik Proje Ödülleri’nde üçüncülük ödülünü almaya hak kazandı. 

2015 verimlilik ödülleri
‘2015 Verimlilik Proje Ödülleri’, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Ankara Congresium’da gerçekleştirdiği ‘Verimlilik Haftası’ etkinliklerinin açılışında düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Kaleseramik Ar-Ge Merkezi’nin, üretimde kullanılan ithal ‘şamot’u reçetelerden çıkarmak, ithal malzemelerin şirkete getirdiği yüksek maliyeti düşürmek ve çevreye duyarlı üretim gerçekleştirmek amacıyla geliştirdiği proje, ‘Büyük Ölçekli İşletme-Ürün Geliştirme Kategorisi’nde değerlendirildi. Üçüncülüğe layık görülen Kaleseramik’in ödülü, Bilim Sanayi ve Teknoloji BakanYardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu tarafından Kaleseramik Ar-Ge Merkezi Müdürü Dr. Kağan Kayacı’ya verildi. 

Hammadde kullanımı ve karbon salınımı azalıyor, maliyetler düşüyor
Çevre dostu üretim anlayışıyla dünya standartlarında üretim yapan Kaleseramik, çevreye duyarlı üretim teknolojilerini artırarak, Ar-Ge ve enerji verimliliği projelerine önemli kaynaklar ayırıyor. Maksimum verimlilik amacıyla geliştirilen, karbon ayak izinde azalma sağlayan proje, yurt dışına bağımlılığı ve maliyeti de önemli ölçüde azaltıyor. Büyük ebatlı, keskin dik köşeli ve karmaşık şekilli ürün talebinin karşılanmasına katkıda bulunan proje, deformasyon ve çatlak problemlerini de ortadan kaldırırken, alternatif reçete ve hammadde sunuyor. Projenin devreye girmesiyle, ithal hammadde kullanımında yüzde 47, reçete maliyetlerinde yüzde 21 azalma sağlanacak, karbondioksit salınımı ise Türkiye’de yılda 31 ton düşecek.