Kalebodur yeni karolarında Aurora'dan ilham aldı

Roma Mitolojisi’ndeki Şafak Tanrıçası ve aynı zamanda kuzey ışıkları anlamına gelen Aurora, Kalebodur’un yeni Renkli Porselen Karolar serisine ilham verdi

Kalebodur yeni karolarında Aurora'dan ilham aldı

26 Nisan 2013 / emlakwebtv
“Yaratıcılığınızın yapı taşı” Kalebodur, adını Roma Mitolojisi’ndeki Şafak Tanrıçası Aurora’dan alan renkli porselen karoları, Aurora 490 adıyla yapı dünyasıyla buluşturdu. Kutuplara yakın noktalardan gözlenebilen ve geceleri daha net görülen kuzey ışıkları anlamına gelen Aurora, ismini verdiği bu yeni seri ile Türkiye seramik sektöründe yapı taşlarını yerinden oynatacak yeni bir kategori yaratıyor.

Kalebodur seramik sektörüne değişim getiriyor
Roma Mitolojisi’ndeki Şafak Tanrıçası ve aynı zamanda güneşteki manyetik fırtınaların dünyaya ulaşması sonucu sadece kutuplara yakın gözlenebilen ve geceleri daha net görülen kuzey ışıkları anlamına gelen Aurora, Kalebodur’un yeni Renkli Porselen Karolar serisine ilham verdi. Kaleseramik Ar-Ge Merkezinin inovatif çalışmalarının son ürünü olan ve 490 renk seçeneğinden oluşan Aurora 490 renkli porselen karolar; özellikle iç ve dış cephe kaplamalarında renk zenginliğine, bir renkten başka bir renge geçişte ara tonların olmasına önem veren tasarımcılar için geliştirildi.

Aurora 490 serisi ile sektörün yapı taşlarının bir kez daha yerinden oynayacak
Türkiye’de seramik sektörünün kuruluşuna öncülük eden Kale Grubu’nun jenerik isim olmuş markası Kalebodur’un geliştirdiği en teknik ürün ve teknolojilerle, mimarların yaratıcılıklarına hitap ettiğini belirten Kale Grubu Yapı Ürünleri Grubu Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı İhsan Karagöz, Kaleseramik Ar-Ge Merkezi’nin çalışmalarının geldiği son nokta olan Aurora 490 serisi ile sektörün yapı taşlarının bir kez daha yerinden oynayacağını söyledi.

Kaleseramik Ar-Ge Merkezi’nin innovatif ürün çalışmasının bir sonucu olan ve içinde metalik görünümlü yüzey efektli ürünlerin de bulunduğu 490 adet renkten oluşan sistemin; RAL renk kartelâsı ile uyumlu olduğunu anlatan İhsan karagöz, “Ar-Ge Merkezi’mizin sürdürülebilir üstün nitelikli ürün yaratma çalışmaları sonucunda ortaya çıkan Aurora 490 serisiyle, 3-10 mm kalınlıkta, 30x60 cm’den 100x300 cm’ye kadar değişen ebatlar sunan renkli karolar üretebiliyoruz. Aurora serisinde 490 rengin her birinden talebe göre 1 m2 dahi üretim yapabiliyoruz” dedi.

Kale Ar-Ge’den İnovatif bir ürün…
Kale Grubu’nun 1957 yılında başlatıp bugüne kadar 14 farklı lokasyonda gerçekleştirdiği tüm araştırma ve geliştirme faaliyetlerini 5 bin 200 metrekarelik alan üzerine kurduğu yeni Ar-Ge merkezinde toplağını anlatan İhsan Karagöz, Aurora 490 serisinin fikirden üretime dönüşen sürecini şöyle anlattı: “Yaklaşık 30 milyon TL’lik yatırımla kurulan Kaleseramik Ar-Ge merkezimizle, gelişmiş cihaz donanımları ve güçlü bilgi birikimlerini kullanarak, süreç ve teknoloji yeniliklerinde sürekliliği sağlamayı ve yeni ürün teknolojileri geliştirmeyi hedef edindik. 2011 istatistiklerine göre ülkemizin Ar-Ge harcamaları yüzde 0,86 olarak gerçekleşmiştir. Bugün Avrupa’nın 3’üncü, dünyanın 12’nci en büyük seramik karo üreticisi konumunda olan Kale Grubu’nun Ar-Ge harcamalarının toplam bütçeye oranı 2012 yılında yüzde 1,45 olarak gerçekleşti. 2013 yıllık bütçesinden de yüzde 1,58 oranında pay ayırdık. 2015 yılı sonuna kadar toplam 55 milyon liralık Ar-Ge harcaması yapacağız. Grup olarak 2015 yılında ciromuzun yüzde 2,2’sini Ar-Ge’ye ayırarak, Türkiye ortalamasının 2 kat üzerine çıkacağız. Hedefimiz, bilim çevreleriyle etkin işbirliği içinde yenilikler yaratarak hem müşterilerimize daha iyi ürünler sunmak hem de grubumuzun dünya ölçeğinde rekabetini sağlamaktır. 10 farklı alanda uzmanlığı bulunan 71 tam zamanlı, 10 yarı zamanlı personel görev yaptığı Ar-Ge Merkezi’nde, seramik kaplama malzemeleri, seramik sağlık gereçleri, porselen - kompozit izolatör, elektro teknik seramikler, seramik filtreler, frit, hammadde - yarı mamul, karo ve ürün tasarımı gibi birçok alanda çalışma yürütülüyor. Aurora 490 serisi, Kale Grubu Ar-Ge Merkezi’nin innovatif çalışmalarının bir sonucudur.”

Kalebodur ile kutup ışıkları artık her yerde
Kale Grubu’nun Kalebodur markası altında ürettiği Aurora 490 renkli porselen karo serisinin, üretim ebatları ve sarıdan kırmızıya, maviden yeşile, pembeden turuncuya, en beyazdan en siyaha kadar uzanan renk çeşitliliği ile dünyada tek ürün olduğunun altını çizen İhsan Karagöz, Aurora 490 ile ilgili şu bilgileri verdi: Aurora 490, nanometal ve nanominarellerin aralarına yerleştirilen renk pigmentlerinden oluşan nanokompozit yapının, porselen karoya özel uygulama yöntemleri ile uygulanarak mat ve metalik renklerin elde edildiği bir renk sistemi. Doğada bulunan metal ve mineraller nanometrik boyuta (100 nm’den küçük) indirgendiğinde birbirleri ve bağlı bulundukları yüzeyler ile çok güçlü bağlar kurar. Bu bağları birbirinden ve yüzeyden ayırmak için çok yüksek enerji ve güç gerekir. Bu renkli yapının içerdiği güçlü bağlar sayesinde atomlar yüzeyden ayrılmaz. Bu nedenle dayanımı porselen karonun ömrü kadardır. Aurora 490’daki özel yüzey morfolojisi nedeniyle kir, bakteri, küf ve is yüzeyde tutunamadığı için daima temiz kalıyor.

Aurora 490, mekânlarda fark yaratacak
Aurora 490, binaların iç ve dış mekânlarının cephe ve duvar kaplamalarında kalınlık ve ebada bağlı olarak yapıştırma veya mekanik (konstrüksiyonlu) olarak uygulanabiliyor. Porselen esaslı yapısı sayesinde su emmesi düşük olan Aurora 490 dona karşı dayanıklı. Özellikle dış cephelerde sıkça kullanılan alüminyum kompozit panellerin 4 mohs yüzey sertliğine, birçok doğal taş ve mermerlerin de benzer şekilde 6 mohs yüzey dayanımına sahip olduğu düşünülecek olursa aynı şekilde yüzey sertliği 6 mohs olan Aurora 490’nın iç ve dış cephe kullanımlarında oluşabilecek dış etkilere karşı dayanıklılığı da ortaya çıkıyor.

Ara tonlar ile tasarımlar daha da renklenecek
Aurora 490, iç ve dış cephe ve duvar kaplamalarında renk zenginliğine, bir renkten başka bir renge geçişte ara tonların olmasına önem veren ve bunları düşük miktarlarda talep eden tasarımcılar için doğru seçenek olacak. Özellikle geniş brüt dolu yüzeylerin hâkim olduğu alışveriş merkezleri, spor salonları, iş merkezleri, ofis binaları, eğitim ve sağlık binaları gibi ticari ve kamu binalarının dış cepheleri ile bu binaların iç mekân duvar kaplamalarında renk ile farklılık yaratmak Aurora 490 ile çok kolay.

Natural, canlı ve metalik renkler
Aurora 490, bünyesinde barındırdığı 490 adet rengin 27’sini daimi hazır olarak renk paletinde bulunduruyor. Bu renkler 3 grupta toplanıyor; Natural renkler, canlı renkler ve metalik renkler.

Birinci grup; beyazdan siyaha ve bejden kahveye doğru giden Natural tonları, ikinci grup; kırmızı, yeşil, mavi, sarı gibi canlı renk tonlarını içeriyor. Metalik renklerden oluşan üçüncü grup ise kullanılan yüzeylerde natural ve canlı gruba göre daha ışıltılı ve metalik görünüm sunuyor.

Tasarımcı ve uygulayıcılar için faydaları
• RAL Renk Sistemi ile uyumlu, ara tonların da bulunduğu 490 renk alternatifi sunması.
• Tüm mekanik ve yapıştırma cephe sistemleri ile kullanılabilmesi.
• 1m2’lik talep dahi olsa istenilen miktar ve renklerde sipariş verebilme imkânı.
• Mevcut renk kartelâsı üzerinden seçilen renklerde kısa sürede numune ve ürün temini.
• Porselen karoda olabilecek en canlı renkleri alabilme imkânı.
• Özellikle canlı renkler başta olmak üzere renkli ürünleri uygun fiyata satın alabilme imkânı.
• Porselen karolarda metalik görünümlü yeni yüzey alternatifleri.
• Porselen karolarda zor ve pahalı olan en beyaz ve en siyah ürünleri temin edebilme imkânı.
• Bakterinin, kirin, küfün, isin yüzeyde barınmasının engellenmesi.
• Su itici ve yağ itici özellikleri sayesinde kir ve leke tutmama.
• Anti-grafiti özelliğiyle çizilmeme, boya tutmama.
• Fotokatalitik özelliği sayesinde is ve organik kirlerin gün ışığında parçalanmasını sağlaması.
• Kendi kendini temizlemesi

 


Yazar: emlakwebtv
Etiketler:
Yorum

Benzer Haberler

Bahçe mobilyası seçiminin püf noktaları

Bahçe mobilyası seçiminin püf noktaları

Antre Dekorasyon Önerileri: Evinizin Girişini Nasıl Dekore Etmelisiniz?

Antre Dekorasyon Önerileri: Evinizin Girişini Nasıl Dekore Etmelisiniz?

En güzel bahçe dekorasyonu önerileri

En güzel bahçe dekorasyonu önerileri

Yatak Odası Dekorasyon Örnekleri

Yatak Odası Dekorasyon Örnekleri

Tahincioğlu’ndan Yeni Yüzyıla 5 yeni Yıldız

Tahincioğlu’ndan Yeni Yüzyıla 5 yeni Yıldız

Yeni Levent, yeni dünyanın örnek yaşam alanı oluyor!

Yeni Levent, yeni dünyanın örnek yaşam alanı oluyor!

Maslak Dream by NEW INN ile gayrimenkulde yeni nesi yatırım modeli

Maslak Dream by NEW INN ile gayrimenkulde yeni nesi yatırım modeli

Türkiye’nin ilk bungalov Mahallesi: Yeşil Mahalle

Türkiye’nin ilk bungalov Mahallesi: Yeşil Mahalle

Konutder 10 yıllık strateji planını Ekim’de açıklayacak

Konutder 10 yıllık strateji planını Ekim’de açıklayacak

Polat Gayrimenkul’den Akatlar’a yeni proje: Polat Akatlar

Polat Gayrimenkul’den Akatlar’a yeni proje: Polat Akatlar

Kızılbük GYO’dan otel konforunda, lüks tatil evleri: Marmaris Reserve By Kızılbük

Kızılbük GYO’dan otel konforunda, lüks tatil evleri: Marmaris Reserve By Kızılbük

Akyapı’dan 21 bin kişiyi istihdam edecek 25 milyarlık 4 Ticarethane projesi

Akyapı’dan 21 bin kişiyi istihdam edecek 25 milyarlık 4 Ticarethane projesi

GYODER 2023 Vizyonu: 4T - Teknoloji, Tasarım, Tabiat ve Toplum

GYODER 2023 Vizyonu: 4T - Teknoloji, Tasarım, Tabiat ve Toplum

Sektörün iki büyük şirketi İş GYO ve Artaş’tan işbirliği: Mecidiyeköy’deki Profilo AVM konut projesine dönüşecek

Sektörün iki büyük şirketi İş GYO ve Artaş’tan işbirliği: Mecidiyeköy’deki Profilo AVM konut projesine dönüşecek

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım: “Yeni Evim kampanyası konut edinmeyi ve üretmeyi teşvik edecek”

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım: “Yeni Evim kampanyası konut edinmeyi ve üretmeyi teşvik edecek”

GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu: Yeni Evim Kampanyası tüketiciyi de üreticiyi de rahatlattı

GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu: Yeni Evim Kampanyası tüketiciyi de üreticiyi de rahatlattı

KONUTDER Başkanı Altan Elmas: Yeni Evim Finansman Modeli ile her yıl 500 bin insamız ev sahibi olacak

KONUTDER Başkanı Altan Elmas: Yeni Evim Finansman Modeli ile her yıl 500 bin insamız ev sahibi olacak

Bakan Murat Kurum cevapladı: 15 Soru ve Cevapla Yeni Evim Kampanyası

Bakan Murat Kurum cevapladı: 15 Soru ve Cevapla Yeni Evim Kampanyası

Bakan Kurum ve Nebati Orta Gelirliye Konut Kampanyası’nın detaylarını açıkladı

Bakan Kurum ve Nebati Orta Gelirliye Konut Kampanyası’nın detaylarını açıkladı

Psikoteknik Belgesi Nedir, Neden İhtiyaç Duyulur?

Psikoteknik Belgesi Nedir, Neden İhtiyaç Duyulur?

Anadolu Yakası’nın En Büyük Parke ve Kapı Showroom'u Cesa Yapı Tarafından Açıldı

Anadolu Yakası’nın En Büyük Parke ve Kapı Showroom'u Cesa Yapı Tarafından Açıldı

Yapı ve Yapı Kempinski Residences Balmumcu projesinin inşaatına başladı

Yapı ve Yapı Kempinski Residences Balmumcu projesinin inşaatına başladı

İstanbul Boğazı’nda değeri 5 kat artan bir eve sahip olmak için Nef Reserve Kandilli’de son fırsat

İstanbul Boğazı’nda değeri 5 kat artan bir eve sahip olmak için Nef Reserve Kandilli’de son fırsat

Tahincioğlu Gayrimenkul, Göcek’in ilk Markalı Lüks Konut Projesine İmza Attı

Tahincioğlu Gayrimenkul, Göcek’in ilk Markalı Lüks Konut Projesine İmza Attı

Yapı ve Yapı’nın merkez ofisi Mimarlık Yıllığı’na girdi

Yapı ve Yapı’nın merkez ofisi Mimarlık Yıllığı’na girdi

EN ÇOK OKUNANLAR