Kalıp sektörünün mühendislikle imtihanı

DOKA Türkiye Genel Müdürü Ender Özatay, iskele ve kalıp sektörünün yalnızca ürün tedarik edilen ve üretilip satılan bir sektör olmadığını belirterek, ağır teknik boyutu ile mühendislik hizmeti sunumuna dikkat çekti

Kalıp sektörünün mühendislikle imtihanı

İskele ve kalıp sektörünün yalnızca ürün tedarik edilen ve üretilip satılan bir sektör olmadığını belirten Doka Türkiye Genel Müdürü Ender Özatay, ağır teknik boyuta ve mühendislik hizmetlerine dikkat çekti. Özatay, mimari yapıların hızla değişen ve farklılaşan alt yapılarının teknolojik çözümlere olan ihtiyacı her geçen gün artırdığını vurgulayarak:

"Daha güvenli, hızlı ve ekonomik yapılar için kara kalıp kullanımı yerine bu tür sistemler kullanılmalıdır..." dedi. 

Kara kalıp kullanımı azalıyor
Türkiye'de eski tip kara kalıp kullanımının her geçen gün azaldığını ve ekonominin biraz daralma belirtisi göstermesine karşın kalıp sektörünün herhangi bir tehditle karşı karşıya kalmasının mümkün olmadığını vurgulayan Özatay:

Kalıp sektörünün mühendislikle imtihanı

"2010 yılından bu yana Türkiye'de inşaat sektöründe işçilik fiyatlarında %57 oranında artış söz konusu. Bu demek ki işi artık daha hızlı bitirmeniz gerekiyor. İşte bu noktada endüstriyel kalıp kullanarak 10 işçi ile çözeceğiniz bir işi 3 işçi ile çözmeniz mümkün hale geliyor. " şeklinde konuştu.

Özatay, endüsriyel kalıp üreten firmalara yönelik talebin artmaya başladığını, bu durumunda özellikle iş güvenliğine yüzde 100 uyulması gerekliliğinden, sonrasında da işçilik maliyetlerini düşürme kaygısından kaynaklandığı üzerinde durdu.

Kara kalıp yerine otomatik tırmanır kalıp sistemleri ile kendinden tırmanır koruma perdesi sistemlerinin son yıllarda yükselişe geçtiğini vurgulayan Özatay:

"Bu, kalıp ve inşaat sektörü için çok önemli bir gelişme. Hem her kat başına döküm süresi 3 güne kadar düşürülebiliyor hem de daha güvenli bir çalışma ortamı sağlanıyor. " dedi.