“Kaliteli kentsel dönüşüm, kaliteli malzeme demektir”

1. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne katılan Pakpen Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Tuza, kaliteli kentsel dönüşümün kaliteli malzemeyle gerçekleşebileceğini söyledi

“Kaliteli kentsel dönüşüm, kaliteli malzeme demektir”

07 Şubat 2014 / emlakwebtv
“1. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi"ne ana sponsor olarak katılan Pakpen'in Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Tuza, kentsel dönüşümü değerlendirdi. Zirvede, kaliteden ödün verildiği takdirde yeni bir kentsel dönüşüme davetiye çıkartılacağını söyleyen Tuza şöyle konuştu: “Kentsel dönüşümün en önemli sebebi; 30-40 yıl önce yapılan binalarda kullanılan malzemenin kalitesiz olması ve bunu denetleyecek kurumların bulunmamasıydı. Eğer binalar yapılırken, buna dikkat edilseydi şu an bu tip bir dönüşüme ihtiyaç duyulmayacaktı. Bir yapıda kullanılan 104 farklı malzemede aranacak ilk koşul 'kalite' olmalıdır. 20 yılda yeniden yapılması planlanan 7 milyon bina, kaliteli malzeme kullanımı için büyük bir fırsattır. Yapı malzemelerinde kalite; hammadde, uygun üretim ve ekipman, ürünün performansı, piyasa gözetimi ve nitelikli insan gücü gibi tüm unsurlarda belirli kalite standartlarının sağlanması ile mümkün. Pakpen olarak tüm bu bileşenleri büyük bir ciddiyetle ele alıyor ve üretimde ve uygulamada kaliteden vazgeçmiyoruz. Avrupa Birliği tarafından istenilen tüm sertifikalara ve TÜRKAK tarafından akredite edilmiş laboratuvarlara sahibiz.”

“En ucuz ve temiz enerji; tasarruf edilendir”
Kentsel dönüşüm sürecinin bina yalıtımı ve enerji tasarrufu için de iyi bir fırsat olduğunu aktaran Tuza konuşmasına şöyle devam etti: “Yapı sektöründe kalite artarsa, inşaat sektöründe de kalite artacaktır. İnşaatlarda inovatifson teknolojiyle üretilmiş kaliteli malzemeler kullanılmalı. Tüketiciler artık daha konforlu, yaşanılabilir alanlara doğru yönelirken, enerji verimliliği konusuna da ilgiyle yaklaşmaya başladılar. Zira Türkiye’nin ithal ettiği enerjinin yüzde 40’ı konutlarda tüketilmektedir ve cari açığının yüzde 67’si enerji ithalatından kaynaklanıyor. Doğru yalıtım malzemesi seçimi ile doğru yapılan uygulamalar ülkemizin gelecek dönemde enerji ithalatı oranını düşürerek cari açığın artmasını engelleyecektir.”