Kalkınma Bakanlığı'ndan kamuya mega proje uyarısı

Kalkınma Bakanlığı, özel sektör ile ortaklaşa projelere soyunan kamu birimlerine "dikkatli olun" çağrısı yaptı. Bakanlık, bu projelerde uzun vadeli fon sıkıntısı yaşanabileceğine dikkat çekti.

Kalkınma Bakanlığı'ndan kamuya mega proje uyarısı

Kalkınma Bakanlığı, özel sektör ile ortaklaşa proje geliştiren kamu birimlerine, finansman uyarısında bulundu. Hürriyet Gazetesi'nde yer alan Hacer Boyacıoğlu imzalı habere göre, kamu-özel ortaklığıyla gerçekleştirilen projelerde uzun vadeli fon sıkıntısının yaşanabileceği bilgisini veren Bakanlık, kamu birimlerinin oluşması muhtemel yükümlülüklerini iyi analiz etmesi gerektiğini vurguladı. 

3. Havalimanı'ndan 36 milyar dolar, şehir hastanelerine 27 milyar dolar
Kalkınma Bakanlığı tarafından dile getirilen en dikkat çekici uyarıların başında mega projeler geldi. Yapılan çalışma kapsamında özel sektör ortaklığıyla gerçekleştirilen 34 projenin sözleşme büyüklükleri 72.1 milyar dolara ulaşırken, bunlar içerisinde en büyük yeri İstanbul 3. Havalimanı kapladı. Bu mega proje için devlete 36 milyar dolar ödeme yapılması öngörülürken, yapımı planlanan 17 şehir hastanesi için verilecek kira miktarı ise 27 milyar doları bulacak. Bu durumda da projelerin büyüklüklerinin artması halinde kimi projelerdeki finansal kapanış daha da zor hale gelecek. 

 

Kalkınma Bakanlığı'ndan kamuya mega proje uyarısı

 

Kalkınma Bakanlığı ve kriz vurgusu
Kalkınma Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmadan çıkan verilere göre, Türkiye'de yürütülmekte olan projelerin büyüklüğü uzun vadeli fon sıkıntısı nedeniyle sıkıntı yaratabilecek. Kalkınma Bakanlığı tarafından kamuya yönelik uyarılarda şu ifadelere yer verildi:

- Olası gecikmeleri önlemek için banka fanansmanıa ek olarak yararlanılabilecek fon kaynakları araştırılmalı,

- Bütçe olası finansal krizlere dayanıklı hale getirilmeli. Bunun için kamunun gelecek yıllarda garanti, borç üstlenimi vs. biriken ödeme yükümlülükleri de doğru bir şekilde analiz edilmeli...

- Projelerde başarı için ön fizibilite etüdü hazırlanmalı.