Kamilet'i bekleyen tehlike!

Türkiye'nin en büyük bozulmamış doğal ekosistemlerinden birisi olan Artvin Kamilet Vadisi'nde hidro elektrik santrali kurmak için harekete geçen Balsu Elektrik, ÇED raporu eksikliğine rağmen yol çalışmalarına başladı

Kamilet'i bekleyen tehlike!

13 Haziran 2014/Emlakwebtv
MNG Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Balsu Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş., Arhavi Doğa Koruma Platformu'nun, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından verilen yol yapımı izninin, ÇED raporu olmadığı gerekçesiyle iptal edilmesi için mahkemeye açtığı davanın bitimini beklemeden, iki ayrı noktada çalışmalara başladı. Artvin İl Özel İdaresi de, Çoruh Üniversitesi tarafından "Türkiye'nin en büyük bozulmamış" eko sistemlerinden birisi olarak tanımlanan vadide, mahkeme kararını vermeden herhangi bir çalışma yapmama konusunda firmayı uyarmıştı.

Radikal Gazetesi'nden Serkan Ocak'ın haberine göre, Rize İdare Mahkemesi daha önce de Kamilet Vadisi'nde yapılmak istenen Taşlıkaya HES projesini imar planları olmadan HES'i ulaşım yolu yapımının mümkün olmamasını gerekçe göstererek iptal etmişti. 

Dünyanın en değerli eko sistemlerinden biri
Artvin Çoruh Üniversitesi tarafından hazırlanan rapora değinen haber, Türkiye'deki en büyük bozulmamış doğal ekosistemlerden birisi olarak tanımlanan Artvin Arhavi'de bulunan Kamilet Vadisi'nin, acilen koruma altına alınması gerektiğine vurgu yaptı. Kamilet'in biyolojik çeşitlilik açısından en zengin ve aynı zamanda tehlike altındaki en önemli 34 karasal ekolojik bölgeden birisi olduğuna değinen rapor, bölgenin sahip olduğu bin 100 adet bitki taksonu ile Türkiye'nin en zengin biyolojik çeşitlilik taşıyan havzası olduğunun altını çiziyor. Raporda Kamilet vadisi bitki çeşitliliği hakkında şu veriler aktarıldı:

  • Bern Sözleşmesi kapsamına giren 87 türden 3'ü Kamilet havzası içinde
  • Bölgede bin 100 adet bitki taksonu buluyor.
  • Bölge "Caucasus Hotspot" statüsünde. Yani dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından en zengin ve tehlike altındaki 34 karasal ekolojik bölgeden birisi konumunda. 
  • Türkiye'de 114'ü CITES(Nesli Tehlikede Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme) sözleşmesine tabi bitki türlerinden 7'si Kamilet Vadisi'nde bulunuyor.
  • Bölgede doğal olarak yetişen bitki türlerinin yüzde 40'ı tıbbi bitki özelliği taşıyor.
  • Bölgede tehlike altında yaşayan 1, tehlikeye düşebilecek 3 ve yakın tehdit altında 8 tür bulunuyor.
  • Bölgede varlığına ilk kez rastlanan türler mevcut. Hus-faresi bunlardan bir tanesi.