Kamu Hastaneleri dönüşüyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kamu hastanelerinin dönüşümünün 4 yıl içinde tamamlanmasının planlandığını açıkladı

Kamu Hastaneleri dönüşüyor

14 Aralık 2012
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kamu hastanelerinin depreme dayanıklılık ve konfor açısından dönüşümünün 4 yıl içinde tamamlanmasının planlandığını açıkladı. Bakan Akdağ, yargı kararı doğrultusunda TBMM'ye kamu-özel ortaklığıyla inşa edilmesi planlanan hastanelerle ilgili yasa tasarısı sevk edildiğini söyledi.
Danıştay'ın, ilgili düzenlemede detayların Bakanlar Kuruluna bırakılmasını Anayasa Mahkemesi'ne götürdüğünü anımsatan Akdağ, ''Danıştay 'bunun detaylarını da kanun haline getirin' anlamına gelecek bir karar almıştı. Biz de bu karar çerçevesinde yasa yapıyoruz. Aslında yaptığımız yasa, genel çerçevesiyle bir önceki yasanın ve o yasaya dayalı Bakanlar Kurulu kararlarının çok benzeri'' diye konuştu.

Yeni projelerle ilgili de bilgi veren Akdağ, kendi dönemlerinde yaklaşık 7 milyon metrekare sağlık binası, kapalı alan inşa ettiklerini söyledi.''Şimdi bu şekilde biz Türkiye'deki her 100 yatağın 35'ini banyolu, tuvaletli hale getirebildik. Göreve geldiğimizde bu yüzde 6'ydı. Kamu-özel ortaklığıyla yapacağımız binaları ve kampüsleri de eklersek 2016 sonuna kadar deprem ve diğer güvenlikler, hastaların rahatı, konforu açısından Türkiye'deki hastanelerin altyapısını tamamlamış olacağız.''
Kamu-özel ortaklığı ile 40 binin üzerinde yeni yatak için çalıştıklarını açıklayan Akdağ, ''2013-2015 yılları arasında büyük ölçüde bunları tamamlamış olacağız. Bir kısmı 2016'ya da sarkabilir'' diye konuştu.
Projelerin devam ettiğini ifade eden Akdağ, 6'sının ihalesinin bittiğini, 12'sinin ihalesinin bitmek üzere, bir kısmının da Yüksek Planlama Kurulu'nda olduğunu söyledi.

Kentsel dönüşüm çalışmaları, Fatih'te İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi'nde 5 Kasım'da resmen başladı. Çapa ve Cerrahpaşa hastaneleri, 3 milyon liralık bedelle dönüşecek.