Kamu kurumlarında Türk lirası seferberliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan Türk lirası seferberliğine kamu kurumlarının katılımı sürüyor. Son olarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'da ihaleleri Türk lirası ile gerçekleştireceğini açıkladı.

Kamu kurumlarında Türk lirası seferberliği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Türk lirası seferberliğine kamu kurum ve kuruluşlarının katılımı sürüyor. Kamu ihalelerinden Türk lirası döneminin başlamasına yönelik kararın Resmi Gazete'de yayımlanması ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun alacak tahsilatı ve gelecek işlemlerde Türk lirasını kullanacağını açıklamasının ardından Özelleştirme İdaresi Başkanlığı da ihalelerinde Türk lirasının kullanılacağını açıkladı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan Türk lirası kararı
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Türkiye'nin kendi milli parasını kullanma politikası çerçevesinde ihalelerin, bundan böyle Türk lirası ile gerçekleştirileceğini belirtti. Türk lirasına hak ettiği değerin verilerek yola devam edilmesinin özelleştirme uygulamalarına olumlu etki sunacağını vurgulayan açıklamada:

"Türk lirasına hak ettiği değerin verilmesi özelleştirme uygulamalarının hızını kesmeden artarak devam edeceğine olan inancımız tamdır. Süreci devam eden tüm ihalelerimizde ihale bedeli, teminat bedeli ve diğer tüm ödemelerde Türk Lirasına geçiş prosedürü yapılacaktır." denildi