Kanal Ankara 'israf' gerekçesiyle rafa kaldırıldı

İstanbul'dan sonra, Ankara'nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı da eski başkan döneminde planlanan projelerin iptalinde ilk adımı attı. İhale iptal kararında Kanal Ankara projesi "israf" olarak nitelendi ve kamu kaynaklarının daha elzem projelere yönlendireceği belirtildi

Kanal Ankara 'israf' gerekçesiyle rafa kaldırıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın ardından, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna da, eski başkan dönemindeki iddiali bir projenin iptali hususunda ilk adımı attı. Mevlüt Uysal'ın Kadir Topbaş döneminde tasarlanan Haliç Tüp Geçidi ve Havaray projesini iptal kararı sonrasında Ankara'nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna da Kanal Ankara projesinin rafa kaldırıldığını açıkladı. Başkan Tuna, Kanal Ankara'yı "israf" olarak nitelendirdi. 

Melih Gökçek'in mega projesi iptal

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, eski Başkan Melih Gökçek döneminde tasarlanan ve kamuoyunda uygulanabilirliği açısından önemli tartışmalara yol açan Kanal Ankara projesini iptal etti. Sözcü Gazetesi'nde yer alan Deniz Ayhan imzalı habere göre Başkan Mustafa Tuna, Kanal Ankara projesi'ni "israf" olarak niteledi. Konuyla ilgili olarak alınan ihale iptal kararında, Kanal Ankara ihalesini gerçekleştiren Melih Gökçek'in kastedildiği "görevli belediye başkanının istifası" sonrası döneme vurgu yapıldı. Gökçek'in istifası ile boşalan koltuğa oturan yeni başkanın ilke olarak harcamaların etkin, verimli ve kamu kaynaklarında israfa yol açmayacak şekilde yönetimine vurgu yapılarak: "Bu ihale kapsamında yapılacakharcamalırn da daha öncelikli ve elzem projelere harcanması için iptal kararı alınmıştır..." ifadelerine yer verildi. 

9.5 kilometrelik hat ve 290 hektar alanı kapsıyordu

Melih Gökçek'in çılgın projesi Kanal Ankara, toplamda 290 hektar alana yayılacak ve 9.5 kilometrelik bir hat oluşturacaktı. Gökçek tarafından tasarlanan ve kentin nefes alanı olarak tanımlanan proje İmrahor Viyadüğü ile Eymir Gölü Havzası arasında uzanacaktı. Projede yapay sistem ile oluşturulacak su kanalının etrafında göletler, su kanalları ve rekreasyon alanlarının yanı sıra, ponny park ve atölyelere de yer verilecekti. Yapımı planlanan sosyal alanlar içerisinde ise, müze, spor alanları, ticaret aktivite amaçlı bağımsız birimler, ibadethane ve restaurant gibi birimler yer alacaktı.  

 

Kanal Ankara 'israf' gerekçesiyle rafa kaldırıldı

 

İhalesi bile yapılmıştı

23 yıldan fazla bir süredir Ankara ile ilgili önemli kararların altına imza atan Melih Gökçek, Kanal Ankara projesini, "Ankara'ya deniz getirmek olanaksız, ama Ankara'ya bir boğaz yapabiliriz..." ifadeleriyle sunmuştu. Proje ile ilgili ihale 13 Ekim tarihinde yapılmış ve 89 milyon TL sunan İncekaya İnşaat ve Enam İnşaat Ortaklığı en iyi teklifle ihaleyi kazanan taraf olmuştu. İhale "Vadi Ankara-aSu Kanalı, Ana Dere Regülasyon Yapısı, Yan Dere Bağlantı Yapıları ve Yağmursuyu Kuşaklama Hattı ihalesi ismiyle gerçekleştirilmişti. Ancak Melih Gökçek'in Ankara'ya boğaz inşa etme hayali yeni başkan Mustafa Tuna'nın "israf" değerlendirmesi sonrasındaki iptal kararı ile gerçekleşemeden rafa kaldırıldı. 

Mevlüt Uysal da iki Topbaş projesini iptal etmişti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da eski başkan Kadir Topbaş döneminde tasarlanan Haliç Tüp Geçidi ve Sefaköy-Başakşehir Havaray projelerini, görev süresinin henüz ilk iki ayı içinde iptal etme kararı almıştı. Yeni Başkan Mevlüt Uysal, özellikle kamuoyunda gündeme gelen havaray porjesi ile ilgili olarak, kamulaştırma sorunu, dar alandan geçme zorunluluğu ve görüntü kirliliği gibi vatandaşlardan gelen şikayetlere vurgu yaparak, havaray yerine metro ve hafif metro raylı sistemin uygulamaya alınacağını belirtmişti. Kadir Topbaş dönemi projelerinin iptalinin "geçmiş dönemin inkarı" olarak yorumlandığı şeklindeki soruya ise Mevlüt Uysal: "Bu yorumları doğru bulmuyorum. Havaray'ın uygulanabilirliği açısından sorunlar var. Belki de Kadir Bey de iptal edecekti..." ifadelerini kullanmıştı.