Kanal Ankara projesinde çalışmalar başladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Kanal Ankara'da çalışmalar başladı. Mimarlar Odası, projenin Ankara'ya büyük zarar vereceğini ve hukuki sürecin başlayacağını duyurdu

Kanal Ankara projesinde çalışmalar başladı

Geçtiğimiz sene içinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından duyurulan "Kanal Ankara Projesi"nde inşaat çalışmaları başladı. Mimarlar Odası, Ankara'nın en önemli doğal yaşam alanı, su havzası ve hava koridoru olma niteliği taşıyan alanların yok olması anlamına gelecek projeye tepki gösterdi.

Mimarlar Odası'ndan açıklama
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kanal Ankara projesi kapsamında başlayan çalışmalara tepki gösterdi. Başkan Tezcan Karakuş Candan, Ankara için büyük önem taşıyan doğal alanların akıl dışı projelerle yok edildiğini ve konuyla ilgili tüm gelişmelerin hukuki süreçte ayrıntılarıyla takip edildiğini söyledi.

Mogan'dan sonra Eymir Gölü de tehdit altında
Kanal Ankara projesi ile birlikte İmrahor Vadisi'nin ve Eymir Gölü'nün tehdit altına girdiğini söyleyen Candan:

"Ankara’daki su varlığının en önemli ekolojik eşiklerini kaybediyoruz. Bu göller suyun ekosistem servis alanı. Mogan Gölü’nün kurtarılması için Cumhurbaşkanı talimat vermiş. Mogan’ın bu hale gelmesinin nedeni Ankara Büyükşehir Belediyesi'dir. Yapılanlar ortada, Mogan kaybedilmek üzere..." dedi. 

İmrahor Vadisi'nin Ankara için anlamı
Candan,Ankara için hazırlanmış tüm planlarda İmrahor Vadisi'nin yapılaşmayı önleyici "yeşil aks" statüsü taşıyan alan olarak tanımlandığını ve bölgenin su havzası özelliğinin yanı sıra, bitki ve hayvan çeşitliliği açısından da önem taşıdığını vurgulayarak:

"Toprak ve sulu tarım özellikleri, topografyasıyla, kültürel ve arkeolojik özellikleri, hava koridoru olması ve yeşil kuşak içerisindeki yeriyle hepimiz için yaşam kaynağıdır. İmrahor Vadisi'nde hala arıcılık ve hayvancılık yapılıyor. Vadi, sulu ve kuru tarım için bir cevher değerinde." ifadelerini kullandı.