Kanal İstanbul 10 bilinmeyen yönü

İlk olarak 2011 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 'İstanbul'un çılgın projesi' olarak lanse edilen Kanal İstanbul 10 bilinmeyen yönü detaylarına haberimizden ulaşabilirsiniz

Kanal İstanbul 10 bilinmeyen yönü

Kanal İstanbul, İstanbul'da yapılması düşünülen bir suyolu projesidir. 2011 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "çılgın proje"si olarak basına yansımış; ancak projenin adı, içeriği ve yeri uzun süre gizli tutulmuştur. 27 Nisan 2011 tarihinde Sütlüce'de bulunan Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan basın toplantısıyla projeye ilişkin temel bilgiler açıklanmıştır.

Kanal İstanbul 10 bilinmeyen yönü
1-Proje alanı büyüklüğü 453 milyon metrekare, 78 milyon metrekaresi havaalanı, 30 milyon metrekaresi Kanal İstanbul, 33 milyon metrekaresi Isparta Kule ve Bahçeşehir, 108 milyon metrekaresi yollar, 167 milyon metrekaresi imar parseli, 37 milyon metrekaresi ortak yeşil alan,
2-Yollara ayrılan alan içinde 26 milyon metrekare ağaçlandırılmış kaldırım ve refüjle imara ayrılmış alanın içinde 83 milyon metrekare yeşile ayrılmış alan vardır.
3-10 köprü yer alacak.
4-Kanal boyunca her iki yakada yüzer metre genişliğinde alanlar yeşil alana ayrılmıştır.
5-Bu alanlara ulaşımı sağlayacak her iki yakada 60 metre genişliğinde 8 şeritli sahil caddeleri ve bu caddelerin altına inşa edilecek 150 bin araç kapasiteli otoparklar sorunsuz bir trafik sağlayacak.
6-Küçük tekneler için marinalar yapılacak.
7-Küçükçekmece Gölü kıyısında Karadeniz girişinde ve Kanal güzergahında sergi, konferans, gösteri merkezi, müze gibi birimleri barındıracak kültür merkezi yapılacak.
8-Kanaldaki Haliçlerin birinde serbest bölge olacak ve Türkiye, Almanya, Amerika, Japonya, Çin, Hindistan, Fransa, Tayland, İtalya, Brezilya, İran, İspanya ve başka ülkelerin karakteristik mimarisini temsil eden yapılar inşa edilecek, restaurant ve home ofis olacak şekilde düzenlenecek.
9-Her mahalle biriminde yer alan camilere ilaveten doğu yakasının tam ortasında yer alan Merkez Camii Külliyesi içerisinde kültür ve eğitim merkezi, Osmanlı Çarşısı, Aş Evi ve Apart Otel yer alacak.
10- Saray, konay, yalı gibi yapıların benzerleri inşa edilecek ve turizmin hizmetine sunulacak.

Kanal İstanbul ile ilgili sitemizdeki diğer haber için tıklayınız