Kanal İstanbul için gemi trafiğine düzenleme

Güzergahı kesin olarak belirlenen Kanal İstanbul Projesinden önce ''Gemi Trafik Hizmetleri Sistemlerinin Kurulması ve İşletilmesine İlişkin Yönetmelik''te yapılan değişiklik tartışmalara neden oldu

Kanal İstanbul için gemi trafiğine düzenleme

Bakanlık güzergah açıklamasından kısa bir süre önce de ''Gemi Trafik Hizmetleri Sistemlerinin Kurulmasına ve İşletilmesine İlişkin Yönetmelik''te önemli bir değişikliğe gitti. CNN Türk'ün haberine göre, Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeyle söz konusu merkezler istenirse özel sektöre devredilebilecek. 

''Hazır kurum varken başka bir kurum ihtiyacı yok''

İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi Ticaret Hukuku Öğretim üyesi Yrd. Doç. Turkay Özdemir, Kıyı Emniyeti Müdürlüğü varken işletmenin başka bir kuruma verilememesi gerektiğini ifade ederek, ''Mevcut zaten bu hizmeti yürüten bir otorite var. Bu da Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü. Gerek boğazlar gerekse tüm Türk karasuları bakımında yetkili Kamu İktisadi Kuruluşu olan bir kurum. Bu kurum hazır elde varken başka bir kurum ihtiyacı yok. Devletin, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bunu yaptırabilir. Bir de Arama Kurtarma Dairesi Başkanlığı var. Burayla da zaten koordinasyon halinde çalışıyor. Gelir elde edebilecek bir mekanizma var elimizde. Başka bir otoriteden kasıt özel sektör olabilir mi? Buna bir engel yok gibi duruyor. Ama yönetmelik yapıcının iradesinin mevcut durumda bu olduğunu düşünmüyorum" diye konuştu.

''Veriyorsa Tür vatandaşı, Türk şirketi olanlara versin''

Gemi trafik hizmetlerinin kolluk görevi olduğu ve bir Türk şirketinin yapması gerektiğinin de altını çizen Özdemir, ''Mesele kolluk olunca devlet bunu kendi elinde başkasına vermemeli. Veriyorsa eğer hiç değilse Türk vatandaşı, Türk şirketi olanlara versin. Benim içimde geçen budur. 'Hakim, doktor yabancı olunca ne kadar güvenirsin?' Söz konusu güvenlik oluğunda yabancılar işin içine girdiğine güven duygumuz nispeten hafifler" dedi.

''Gelirin tamamen devlete yansıtılması gerekiyor''

Deniz Ticaret Hukuku uzmanı avukat Mahmut Yılmaz ise, ''İster bir devlet otoritesinin olsun, ister özel bir şirket olsun gemi geçişlerinden elde edilen gelirin tamamen devlete yansıtılması gerekiyor" dedi.

''Buradan büyük bir gelir elde edilecek''

Yılmaz, Kanal İstanbul projesine dikkat çekerek, "Montrö uyarınca gemilerin İstanbul Boğazı geçişinde herhangi bir ücret talep etme hakkımız yok. Açık bir hukuka aykırılık yoksa geçişlerine izin vermeme gibi bir durum da yoktur. Fakat aynı sözleşmede gemi geçişleri için başka bir güzergahın belirlenmesi durumunda boğazlardan geçen gemilerin engellenebileceği ve diğer güzargahı kullanan gemilerden ücret alınabileceği açık bir şekilde yazmaktadır. Başka bir alternatifin belirlenmesi durumunda İstanbul Boğazı'ndan geçen gemilerin geçişi durdurulacak ve yeni açılan kanalla gemilerden ücret tahsis edilmeye başlanacak. Buradan büyük bir gelir elde edilecek. Yaklaşık bu gelirin 20 milyar lirayı bulması bekleniyor. Böyle bir gelirin olması durumunda artık Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı farklı bir otorite adı altında işletilen gemi trafik yönetimi devamlı kontrol edecek. Gemilerden alınan geçiş bedellerinin devletin kasasına girmesi amaçlanmalıdır" diye konuştu.

19 Aralık'ta yayımlandı 

''İdare GTMY'yi kendisi işletebileceği gibi, GTMY'nin işletimini bir GTH otoritesine devredebilir'' şeklinde yapılan düzenleme, 19 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

 

Proje Bilgisi: Kanal İstanbul