Kanal İstanbul ihalesi ne zaman yapılacak?

İstanbul'un en büyük projelerinden biri olacak 'Kanal İstanbul' için ihale süreci yaklaşıyor. Proje ihalesinin önümüzdeki aylarda yapılması bekleniyor

Kanal İstanbul ihalesi ne zaman yapılacak?

İstanbul'un en büyük projelerinden biri olacak 'Kanal İstanbul' için ihale süreci yaklaşıyor. 10 milyar dolara mal olması beklenen proje ihalesi birkaç ay içinde yapılacak.

Kanal İstanbul ile yabancılar da ilgileniyor
Yüksek Planlama Kurulu'nun kararlarıyla hızlanan Kanal İstanbul Projesi'nde fizibilite çalışmalarının tamamlanmasının ardından ihale sürecine geçiliyor. Karadeniz ile Marmara Denizi arasında, yapay bir kanal oluşumunu öngören projede, derinliğin 25, genişliğin ise 150 metre olması planlanıyor. Toplamda 10 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilecek olan Kanal İstanbul Projesi ihalesinin parça parça gerçekleştirileceği açıklandı. İhaleler kapsamında kanal üzerine inşa edilmesi düşünülen 11 köprünün de değerlendirmeye alınacağı belirtiliyor. 

Hangi ülkeler ilgileniyor?
Projeyle ilgilenen firmalar arasında, Panama Kanalı'nın yapımını gerçekleştiren MWH Global'in yanı sıra, TAV'ın ortağı CCC'nin de bulunduğu konuşuluyor. Bu firmaların yanında Çinli ve Rus firmaların da projeye dahil olmak için sıraya gireceği sanılıyor.

Kanal İstanbul güzergahı
30 Nisan'da Resmi Gazete'de, İstanbul İli Avrupa Yakası Proje Alanı haritası başlığıyla yayımlanan Kanal İstanbul güzergahı 2014 güncellemesine göre; Kanal, Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy hattında yer alacak. Buna göre Kanal İstanbul güzergâhı; Küçükçekmece'den başlayıp, Başakşehir'den geçecek alana 44 bin 442 dönüm araziye "Rezerv Alanı 1" kurulacak olup, ikinci şehirde de Arnavutköy bölgesinde 280 bin 29 dönüm arazi üzerine kurulacak. Zeytinburnu, Bakırköy, Küçükçekmece, Bağcılar, Esenler, Güngören, Gaziosmanpaşa gibi bölgeler kentsel dönüşüm projesi kapsamında geliştirilecek ya da taşınacak. 410 bin kişiye iş imkanının sağlanacağı Kanal İstanbul güzergahı sayesinde Küçükçekmece Gölü ile Sazlıdere Barajı arasında kalan Başakşehir ilçesinin Altıntepe, Güvercintepe ve Şahintepe mahalleleri değerlenecek.