Kanal İstanbul ne zaman başlayacak?

İstanbul’un çılgın projesi Kanal İstanbul ne zaman başlayacak? Projeye dair son gelişmeler için tıklayın.

Kanal İstanbul ne zaman başlayacak?

İlk olarak 2011 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘İstanbul’un çılgın projesi’ olarak lanse edilen Kanal İstanbul’daki son gelişmeler ne? Kanal İstanbul ne zaman başlayacak, nereden geçecek? Tüm bu soruların yanıtlarını araştırdık.

 Bir suyolu projesi olan Kanal İstanbul’la ilgili olarak en son açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Erdoğan’ın Esenler Belediyesi Toplu Açılış Töreni’nde verdiği bilgilere göre, bugünlerde proje için ihale hazırlıkları yapılıyor. İşte Erdoğan’ın Kanal İstanbul açıklaması; “Kanal İstanbul sözümüzü unutmadık, bugünlerde ihale hazırlıkları yapılıyor. İnşallah ihalesiyle birlikte Karadeniz'i Marmara'ya bağlayacağız. Kanal İstanbul'un da her iki tarafında numune adeta şehircikler göreceksiniz. Biz ülkemiz için milletimiz için daha da ötesi yeryüzündeki tüm kardeşlerimiz için tüm insanlarımız için hayaller kurmaya, hedefler kurmaya devam edeceğiz."

Kanal İstanbul nereden geçecek?

İstanbul’un Avrupa yakasında hayata geçirilecek Kanal İstanbul, İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiğini rahatlatmak amacıyla Karadeniz ile Marmara Denizi arasında inşa edilecek. Uzunluğu 40-45 kilometre, genişliği ise yüzeyde 145-150 metre ile tabanda 125 metre olacak Kanal İstanbul projesi ile İstanbul Boğazı tanker trafiğine tamamiyle kapatılacak. İki denizi birbirine bağlayacak kanalın yaklaşık 20 milyar TL’ye mal olması planlanıyor.

Geçmişte Kanal İstanbul…

Karadeniz ve Marmara'nın yapay bir boğazla birbirine bağlama fikri 16. yüzyıldan bu yana 6 kez gündeme gelmişti. 1500'lü yılların ortalarında Osmanlı Devleti'nin hayata geçirmeyi planladığı 3 büyük projeden biri Sakarya Nehri ve Sapanca Gölü'nü Karadeniz ve Marmara'ya bağlamaktı. 1550 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde gündeme geldi. Dönemin iki büyük mimarı Mimar Sinan ve Nicola Parisi hazırlıklara başlanmasına rağmen savaşlardan dolayı bu projenin hayata geçmesi iptal edildi.