Kanal İstanbul nerede?

İstanbul’un çılgın projesi olarak lanse edilen Kanal İstanbul nerede? İşte yanıtı.

Kanal İstanbul nerede?

İstanbul’un çılgın projesi Kanal istanbul’un nerede kurulacağı merak konusu. Proje, Küçükçekmece’den başlayarak Terkos Gölü’nün doğusundan Karadeniz’e ulaşacak.

Kanal İstanbul’a dair

Kanal İstanbul projesi, 25 metre derinliğinde ve 150 metre genişliğinde olacak. Kanal üzerinde ayrıca maksimum 11 köprünün inşa edilmesi hedefler arasında. Kanal İstanbul, alttan kesik 'V' harfi biçiminde inşa edilecek. Alt bölümünün genişliğinin 100 metreye, V harfinin iki ucu arasındaki mesafe ise 520 metreye kadar ulaşabilecek. Kanalın derinliği 20 metre olacak.

453 milyon metrekareye kurulması planlanan Yeni Şehir'in 30 milyon metrekaresini Kanal İstanbul oluşturacak. Diğer alanlar 78 milyon metrekare ile havaalanı, 33 milyon metrekare ile Ispartakule ve Bahçeşehir, 108 milyon metrekare ile yollar, 167 milyon metrekare ile imar parselleri ve 37 milyon metrekaresi ise ortak yeşil alanlara ayrıldı.

Köprüler olacak

Kanal İstanbul üzerinde Karayolları Genel Müdürlüğü 4 köprü, yapmayı planladığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi de 2 köprü yapacak. Böylece kanalın üzerinde toplam 6 köprü inşa edilmesi planlanıyor.