Kanal İstanbul nereden geçecek?

Kanal İstanbul projesi Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy hattında yer alacak

Kanal İstanbul nereden geçecek?

2011 yılında yapımına başlanan “Kanal İstanbul nereden geçecek” soruları en çok sorulan sorulardan biri. Emlakwebtv.com ekibi de “Kanal İstanbul” ve “Kanal İstanbul nereden geçecek” sorularını yanıtlıyor.

Kanal İstanbul projesi 30 milyon metrekare alan üzerinde konumlandırılıyor. Kanal İstanbul uzunluğu 40-45 km olup, genişliği de yüzeyde 145-150 metre ve tabanda yaklaşık 125 metredir. Bu şekilde planlanan ve projelendirilen “Kanal İstanbul nereden geçecek” sorusu ise burada ortaya çıkıyor. Kanal İstanbul’a karşı çıkan grup dışında destekleyenler de oldu. Ormanların yok olacağını savunanlar dışında, İstanbul trafiğine katkıda bulunmasını destekleyenler de var. “Kanal İstanbul nereden geçecek” sorusu tam da bu noktada ortaya çıktı.

Kanal İstanbul tanıtım videosunu izlemek için tıklayın.

50 milyar dolar yatırım maliyetine sahip olan “Kanal İstanbul nereden geçecek” sorusuna cevap ise 30 Nisan 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre “Kanal İstanbul nereden geçecek” sorusu kapanıp, “kazançlı semtler nereler olacak” sorusu ortaya çıktı. Böyle Kanal İstanbul güzergahı civarında konut projeleri, daire ve arsa fiyatlarında artış yaşandı.

Kanal İstanbul nereden geçecek?
30 Nisan'da Resmi Gazete'de, İstanbul İli Avrupa Yakası Proje Alanı haritası başlığıyla yayımlanan Kanal İstanbul güzergahı oldukça büyük bir kısmı kapsıyor. “Kanal İstanbul nereden geçecek” sorularına net cevap verilmiş olan, Kanal İstanbul güzergahı şöyle:

Küçükçekmece-Başakşehir-Arnavutköy hattında yer alacak. Buna göre Kanal İstanbul güzergâhı; Küçükçekmece'den başlayıp, Başakşehir'den geçecek alana 44 bin 442 dönüm araziye "Rezerv Alanı 1" kurulacak olup, ikinci şehirde de Arnavutköy bölgesinde 280 bin 29 dönüm arazi üzerine kurulacak. Zeytinburnu, Bakırköy, Küçükçekmece, Bağcılar, Esenler, Güngören, Gaziosmanpaşa gibi bölgeler kentsel dönüşüm projesi kapsamında geliştirilecek ya da taşınacak.

Küçükçekmece Gölü ve Sazlıdere Barajı’ndan geçerek ve Terkos Gölü’nün Doğusu’ndan Karadeniz’e kavuşan Kanal İstanbul’un 400 metre genişliği, 25 metre derinliği, Küçükçekmece göl geçişinde bin metre ila 2 bin 200 metre arasında değişen genişliği bulunacak. Kanal boyunca 5’i devlet karayollarını, 5’i ise kanalın her iki yakasını birbirine bağlayan her biri farklı bir dizayna sahip 10 köprü inşa edilecek.

Kanal İstanbul güzergâhı boyunca her iki yaka da 100’er metre genişliğinde alanlar yeşile, parklara ve rekreasyona ayrılacak. Bu alanlara erişimi sağlayacak, her iki yakada 50’şer metre genişliğinde 8 şeritli sahil caddeleri ve bu caddelerin altına 150 bin araç kapasiteli otoparklar inşa edilecek. Kanal İstanbul güzergahının Doğu Yakası’nın tam merkezinde, Merkez Camii ve Külliyesi inşa edilecek. Merkez Camii Külliyesi’nin içinde, kültür ve eğitim merkezi, Osmanlı çarşısı, aş evi ve apart otel yer alacak. İçinde ve avlusunda 72 bin kişi ibadet edebilecek.