Kanal İstanbul projelerinde istimlaklar başladı

İstanbul ’da 3. havalimanı ve Kanal İstanbul projelerinin yapılacağı köylerdeki arazi sahiplerine TOKİ’den istimlak yazıları gönderilmeye başlandı

Kanal İstanbul projelerinde istimlaklar başladı

12 Aralık 2013 / emlakwebtv
İstanbul ’da 3. havalimanı ve Kanal İstanbul projelerinin yapılacağı köylerdeki arazi sahiplerine TOKİ’den istimlak yazıları gönderilmeye başlandı. Köylülere peyderpey istimlak kararları gelirken, yazıları görenler şoke oldu. Çünkü istimlak bedelleri beklenenin(en az 20’de 1’i) çok altında. Havalimanı ve kanal projesinin duyulmasının ardından, projenin yapılacağı Karadeniz kıyısında arsa fiyatları fırlamış, fiyatlar metrekare başına 450-500 liraya çıkmıştı.

Köyleler teklifleri geri çevirdi
Kanal İstanbul ve 3. havalimanının yanı sıra yeni ‘kent’ler de planlanan bölgedeki Yeniköy, Akpınar, Ağaçlı, Tayakadın ve İhsaniye köylerine kamulaştırma ile ilgili TOKİ’den yazılar gönderildi. Yazıda, 6 Mayıs 2013’te Başbakanlık’ça sahibi oldukları araziler hakkında kamulaştırma kararı verildiği hatırlatılarak, pazarlık için TOKİ’ye gitmeleri istendi. Bazı köylüler TOKİ’ye gitti. Ancak arazilerine metrekaresi 22 ila 55 lira değer biçildiğini öğrenince teklifi geri çevirdikleri öğrenildi.