Kanal İstanbul tartışması sil baştan: Kesinleşen güzergah yok

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, tek güzergah üzerinde çalışılıyormuş şeklindeki algının yanlış olduğunu belirterek: "ÇED süreci dahil, 5 farklı güzergahla ilgili çalışmalar yürütülecek. Kesinleşen bir şey yok..." dedi

Kanal İstanbul tartışması sil baştan: Kesinleşen güzergah yok

Geçen hafta içinde gündeme düşen, hakkında çok sayıda haber ve değerlendirme yapılan Kanal İstanbul projesinin kesinleşen güzergahı probleminde tartışmalar yeniden alevleneceğe benziyor. Konuyla ilgili en yetkili isim olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının internet sitesinde bulunan güzergahtan hareketle sanki güzergah belirlenmiş gibi bir algı oluşturulduğunu ancak bunun doğru olmadığını belirterek 5 farklı güzergah ile ilgili çalışmaların sürdürüleceğini söyledi.

Kanal İstanbul'un güzergahı kesinleşmedi

Geçtiğimiz hafta içinde gündeme bomba gibi düşen, hakkında çok sayıda görüş ve haber yapılan, hatta Küçükçekmece, Avcılar, Bağcılar ve Arnavutköy ilçelerinde gayrimenkul fiyatlarının ani biçimde yükselmesine yol açan Kanal İstanbul'un kesin güzergahı haberlerinin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Hürriyet'te yer alan habere göre bu tartışmaların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sitesinde yer alan güzergah nedeniyle sanki tek bir güzergah varmış algısının ortaya çıkmasından kaynaklandığını söyleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan: "ÇED Süreci de dahi, 5 güzergahla ilgili çalışmalar yürütülecek. Kesin güzergah çalışalar sonrasında belirlenecek..." ifadelerini kullandı.

İhale süreci, güzergah kesinleştikten sonra başlayacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahının, yürütülen çalışmalar sonrasında belirleneceğini ve kesin güzergahın belirlenmesi ile birlikte ÇED'in nihayetlendirileceğini vurgulayarak: "İhale süreci de buna paralel olarak başlayacak..." şeklinde konuştu. Yürütülen çalışmalarda ekolojik dengenin korunması, bölgede yer alan tatli su havzalarının olumsuz etkilenmemesi ve güzergahın belirlenmesi ile birlikte buradan çıkarılacak yaklaşık 1.7 milyar mekteküplük malzemeden verimli toprakların tarım arazilerine dönüştürülmesi gibi hassasiyetlerin korunacağı değerlendirmesini de yapan Bakan Arslan: "Buradan arta kalanların bir kısmı da 3 farklı adanın inşasında, ada yapımına uygun olmayan malzeme de İstanbul Yeni Havalimanı'ndaki kömür ocaklarından kanaklanan çukurların doldurulması ve yeşillendirilmesinde kullanılacak..." şeklinde konuştu. Bakan Ahmet Arsaln söz konusu çalışmaların ve ihale sürecinin 2018 yılının ilk yarısında başlatılmasını hedeflediklerini de vurguladı. 

Mega projenin tamamlayıcısı yapay adalar

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Marmara Denizi ve Karadeniz arasına yapılacak 3 yapay ada, liman ve serbest bölge ile ilgili faaliyetlerin de etüt proje ile birlikte netlik kazanacağını, kanal üzerinde inşa edilecek kentsel dönüşüm hareketleri ve liman inşası gibi kısımlarda da Yap İşlet Devret de dahil farklı finansal modellerin masaya yatırılacağını dile getirdi. 15 milyar dolarlık yatırım kapsamıyla dikkat çeken Kanal İstanbul Projesi'nin İstanbul Boğazı'nın korunması ve trafiğinin azaltılması gibi hassasiyetlerle oluşturulduğunu da söyleyen Bakan Arslan: "İstanbul, binlerce yıllık kültürü ve muhtelif medeniyetlere başkentlik yapan bir dokuya sahip. Bu mirasın sahibi, koruyucusu biziz. Burayı korumaya yönelik ciddi bir gayretimiz var. Alternatif su yolu bizim için büyük önem taşıyor. Bunu yapmışken en iyi şekilde değerlendirerek, bu bölgedeki çarpık yapılaşmayı da kentsel dönüşüm kapsamında onaracağız..." ifadelerini kullandı.