Kanal İstanbul temalı ilan dönemi yeniden başladı

Kanal İstanbul güzergahının açıklanmasıyla birlikte bölgedeki gayrimenkul fiyatları yeniden hareketlendi. Dijital platformlarda uzun süredir görülmeyen "Kanal İstanbul manzaralı" temalı ilan sayısında önemli bir artış yaşanıyor.

Kanal İstanbul temalı ilan dönemi yeniden başladı

Kanal İstanbul projesinin kesin güzergahının açıklanmasıyla birlikte, bölgede konut ve arsa fiyatları yeniden hareketlendi. Fiyat hareketliliğinden özellikle Küçükçekmece, Başakşehir, Esenyurt, Arnavutköy ve Avcılar'da gibi ilçeler etkileniyor. Diğer yandan, bir dönem revaçta olan ancak Hükümet'in uyarılarıyla geri çekilen "Kanal İstanbul'un yanı başında" ya da "Kanal İstanbul manzaralı" temalı gayrimenkul ilanlarının yeniden artmaya başladığı görülüyor

İlanlarda yeniden "Kanal İstanbul" dönemi

Açıklandığı günden bu yana gayrimenkul fiyatları üzerinde yapay etkiler yapan ve farklı bölgelerde önemli hareketliliklere yol açan Kanal İstanbul, yeniden gayrimenkul ilan yoğunluğunun odağına oturdu. Hükümet'in kesin güzergahın açıklanmasından önce vatandaşları "gerçeği yansıtmayan ilanlara karşı uyardığı" Kanal İstanbul temalı ilan sayısında son bir kaç günde önemli artışlar yaşandı. Emlak Ofisleri ve dijital platformlarının "Kanal İstanbul manzaralı ev" ya da "Kanal İstanbul'un yanı başında" gibi başlıklarla öne çıkmaya başladığına dikkat çeken Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik: "Yalnızca Hürriyet emlak üzerinde Kanal İstanbul başlıklı yüzlerce yeni ilan var..." dedi. 

Güzergah üzerindeki ilçelerde metrekare fiyatları

Hürriyet Emlak Aralık 2017 verilerine göre Kanal İstanbul güzergahında yer alan ilçelerde metrekare fiyatları ise şu şekilde hesaplandı:

- Küçükçekmece: 3 bin 759 TL/metrekare
- Başakşehir: 3 bin 455 TL/metrekare
- Arnavutköy: 2 bin 316 TL/metrekare
- Esenyurt: 1.864 TL/ metrekare
- Avcılar/ 2 bin 562 TL/ metrekare

Bir yılda yüzde 30 artış beklentisi

Hakan Çelik, Kanal İstanbul'un söz konusu ilçelerin değerlenmesinde önemli bir etken olduğunu ve söz konusu 5 ilçede önümüzdeki bir yıl içinde yüzde 30'lara varan artış hesaplandığını vurgulayarak: "Kanal İstanbul projesinin güzergâhtaki ilçelerde özellikle arazi fiyatlarına etki edeceğini, bu etkinin emlak yatırımcısına bir yıl içinde yüzde 30 fiyat artışı ile geri döneceğini düşünüyoruz." şeklinde konuştu. Projenin büyük bir çember etkisi yaratmasının muhtemel olduğunu da söyleyen Çelik, yaşanacak emlak hareketliliği ile paralel olarak imar çalışmalarının yürütüleceğini ve bölgeye çok sayıda konut projesinin inşasının gerçekleşeceğini belirtti. 

Yapay hareketlilikler ve gerçek fiyat sorunu

Kanal İstanbul başlıklı taşınmaz ilanlarındaki artış bölgeye yönelik ani ilgiyi yönlendirmeye çalışırken uzmanlar da alımlar konusunda dikkatli olunması gerektiğine dikkat çekiyor. Özellikle imar tetkiki, SİT alanı içindeki arsaların satın alınması ya da kamu arazilerine yönelik girişimlere karşı uyarılarda bulunan uzmanlar, vatandaşları iyice araştırmadan alım yapmamaları yönünde uyarmıştı. Kanal İstanbul bölgesindeki fiyat hareketliliğinin şimdiden tavan seviyeye ulaştığını söyleyen Hakan Çelik de: "Ancak yeni emlak projelerinin kısa vadede değil, uzun vadede gerçek değerini kazanacağını ve alım gücünün uzun yıllar sonra yükseleceğini düşünüyoruz..." ifadelerini kullandı.