Kanal İstanbul'un güzergahı kesinleşti

'Çılgın Proje' olarak adlandırılan ve güzergahı kesinleşen Kanal İstanbul projesinin detaylarının Haziran ayı içerisinde açıklanması bekleniyor

Kanal İstanbul'un güzergahı kesinleşti

20 Mayıs 2014/ emlakwebtv
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Kanal İstanbul'da projenin tamamlandığı ve güzergahının kesinleştiği öğrenildi. Buna göre 44 kilometre uzunluğunda ve 200 metre genişliğindeki kanalın güzergahının Yeniköy - Sazlıdere Barajı -Arnavutköy -Başakşehir - Küçükçekmece Gölü şeklinde olacak. Haziran'da güzergah açıklandıktan sonra deprem riski taşıyan bölgelerdeki nüfusu kaydırmak için merkezine Arnavutköy'ün oturduğu yeni bir İstanbul inşa edilmesi bekleniyor. Kanal ile aynı anda eş zamanlı ilerleyecek çok sayıda yeni yerleşim birimi projesi hazırlanıyor. 

Ayrıca Kanal İstanbul'un kuzey ve güney ucunda birer lüks marina da kurulacak. Kanal aksında bulunan arazilerin büyük bölümünün hazineye ait olması sebebiyle istimlak maliyeti de böylece en aza indirildi. Güzergahta hiç orman alanı olmaması da projede belirleyici oldu. Planı ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü hazırladı.

İşte Kanal İstanbul'un kesin güzergahı