Kanal İstanbul'da 1 koy 3 al dönemi bitti

Kanal İstanbul projesinin kesin güzergahının açıklanmasıyla birlikte bölgedeki değerlenmeler sürerken sektör profesyonellerinin yatırımcılara uyarısı sürüyor.

Kanal İstanbul'da 1 koy 3 al dönemi bitti

Kanal İstanbul projesinin kesin güzergahının açıklanmasıyla birlikte yatırımcı ilgisi yeniden hat üzerindeki taşınmazlara çevrildi. Piyasalarda dolaşan kısa vadede büyük kar potansiyeli taşıyan bölge ve lokasyonların bulunduğu yönündeki dedikodular, konut ve arsa fiyatlarında kontrolsüz değerlenmeler ve başkalarına ya da kamuya ait arazilerini satışa çıkaran dolandırıcılardan oluşan spekülasyon ağına karşın uzmanlar, yatırımcılara uyarılarını sürdürüyor. Sektör uzmanları kısa sürede yüksek kar potansiyelinin yok denecek kadar az ve kritik bölgelerde bulunduğunu hatırlatarak, gerçek kazancın uzun vadede yaşanabileceğine vurgu yapıyor. 

Kısa vadeli kazanç dönemi bitti

Kanal İstanbul projesinin kesin güzergahının açıklanmasıyla birlikte gözlerin çevrildiği Başakşehir'e yatırım yapan firmalardan Fuzul Yapı'nın Yönetim kurulu Başkanı Mahmut Akbal, mega projenin kesin güzergahının açıklanması ile birlikte bölgeye daha önce yatırım yapanların kazançlı çıktığını belirtti. Akbal, bundan böyle kazancın kısa vadede gerçekleşmeyeceğini vurgulayarak: "3'e, 5'e, 10'a hemet katlasın döneminde değiliz. Mega projede uzun vadede bekleyenler kazanacak..." dedi. Yatırımcıların bölgeden özellikle arsa arayışının sürdüğünü, geçmiş dönemlerin aksine kesin güzergahın açıklanmasıyla birlikte yatırımcının kendinden emin bir halde davranmaya devam ettiğine de vurgu yapan Akbal: "Artık yatırımcı emin. Bunlar içinde yabancılar da var. Bölgede ortalama arsa metrekare fiyatları 1.000 dolar seviyesine çıkmış durumda. Son iki yılda gerçekleşen değerlenme yüzde 20-30 oranında..." şeklinde konuştu. 

Geçmiş yıllardaki gibi olmayacak

Bölgedeki değerlenmelerin geçmişten günümüze sürdüğünü ve bundan böyle yaşanacak artışların geçmiş dönemlerde yaşanan oranların altında kalacağı görüşü, gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından da dile getirilmişti. Bölgenin yalnızca Kanal İstanbul değil, Yavuz Sultan selim Köprüsü ile 3. Havalimanı gibi diğer mega yatırımların da etkisi altında kaldını belirten TSKB Gayrimenkul Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, hat üzerinde değerlenmelerin devam edeceğini, buna karşın geçmiş 7 yıldaki düzeyde olmayacağını vurgulamıştı. Maya, benzer bir oranda artış beklentisinin gerçekçi olmayacağını ve yatırımcının bu bu bölgeye yönelik ilgisinin zaten gerçekleşmiş olduğunu hatırlatarak: "İnsanlar artık net adımlar atacak. Kanal İstanbul inşaatının başlamasıyla değerlenme yeniden başlayabilir. Buna çevredeki yapılaşma koşullarının netleşmesi sürecini de eklemek gerek.Bu sayede belki ikinci bir değer artışı yaşanabilir..." ifadelerini kullanmıştı. 

Kanal İstanbul hangi ilçelerden geçecek?

Kesin güzergahı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından açıklanan Kanal İstanbul projesi, Marmara Denizi'nden Küçükçekmece gölüne uzanan istikamet üzerinden başlayacak. Buradan Sazlıdere istikameti üzerinden Karadeniz'e ulaşacak projenin etki edeceği ilçeler arasında Küçükçekmece, Avcılar, Başakşehir ve Arnavutköy de bulunuyor. Diğer taraftan Kanal İstanbul'un tamamlanması halinde İstanbul'un Avrupa Yakası'nın hatırı sayılır bir bölümü de oluşturulan yapay adanın içinde yer alacak. İstanbul'un 35 ilçesinden 19'unun bu yapay ada içinde kalacağı belirlenmiş durumda.

Uzmanlar risklere karşı uyarıyor

Yapılan tüm uyarılara karşın kısa vadede yüksek kazanç elde etmek isteyen vatandaşların ilgisine karşılık hazırlanan uyarı listesinde ise emlak simsarları, emlak spekülatörleri ve doladırıcılara karşı dikkatli olunması yönündeki madde ilk sırada yer alıyor. Satın alınmaya karar verilen arazinin kamulaştırma riski taşımayan ve SİT statüsünde yer almayan arazilerden seçilmesi gerektiği uyarısında da bulunulurken imar planı değişikliklerinin de hesaba katılması isteniyor.