Kanal İstanbul’da hazırlıklar sürüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Kanal İstanbul projesinin hazırlık çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Kanal İstanbul’da hazırlıklar sürüyor

Kanal İstanbul projesi ile ilgili son açıklama Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı’dan geldi. Bakan Sarı, İstanbul’un bir cazibe merkezi olduğunu ve herkesin şehrin kalbinde yer almak istediğini belirterek, “Kanal İstanbul ile aşırı yoğunluğu azaltma fırsatımız olacak. Kanal İstanbul’un alternatif yaşam merkezi olacağını düşünüyorum” dedi.

Kanal İstanbul’da son durum

Projede gelinen son noktayı aktaran Bakan Sarı, “Proje çok büyük, hazırlık çalışmaları devam ediyor. Hazırlık çalışmaları noktasında kısa bir brifing aldım. Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan’ı bilgilendireceğiz. O kadar yoğunuz ki; 3 aylık- 6 aylık planlarımız var” diye konuştu.

Bakan Sarı sözlerine şöyle devam etti, “Taslak olarak ön çalışma yapılıyor. Hiçbir şey sabit değil şu anda. Kanal olduğu için asıl olarak Ulaştırma Bakanlığı’nın konusu. Biz kanaldan sonra oluşacak, iki yakanın şehirleşme planlarını gerçekleştiriyoruz. İki bakanlığın çalışmalarını bir araya getirip, ortak bir brifing vereceğiz.”

Kanal İstanbul hakkında…

 

Kanal İstanbul projesi, 25 metre derinliğinde ve 150 metre genişliğinde olacak. Kanal üzerinde ayrıca maksimum 11 köprünün inşa edilmesi hedefler arasında. Kanal İstanbul, alttan kesik 'V' harfi biçiminde inşa edilecek. Alt bölümünün genişliğinin 100 metreye, V harfinin iki ucu arasındaki mesafe ise 520 metreye kadar ulaşabilecek. Kanalın derinliği 20 metre olacak.