Kanuni'nin kayıp türbesi bulundu

Zigetvar kuşatması sırasında yaşamını yitiren Kanuni Sultan Süleyman'ın iç organlarının gömülü olduğu türbe, arkeolojik çalışmalarla açığa çıkarıldı

Kanuni'nin kayıp türbesi bulundu

Zigetvar Kalesi kuşatması sırasında yaşamını yitiren ancak, ölümü, askerler arasında moral bozukluğuna yol açacağı endişesiyle gizlenen Kanuni Sultan Süleyman'ın Macaristan'daki türbesi arkeolojik kazılarla açığa çıkarıldı. Dönemin doktorlarının Kanuni'nin bedeninin çürümesini engellemek amacıyla çıkardığı iç organlarını gömdüğü bölgeye, II. Selim tarafından bir türbe ve etrafına da külliye inşa edilmişti. Kanuni'nin bedeni halen Süleymaniye Camii avlusunda bulunuyor.

Kanuni'nin organları buraya gömülmüştü
2015 yılının Ekim ayında başlayan kazı çalışmalarında ortaya çıkan temelin bir türbeye ait olma ihtimalinin başında beri değerlendirildiğini söyleyen Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ali Uzay Peker, ancak böyle bir karar için diğer yapıların da açığa çıkmasının beklendiğini belirtti. Prof. Peker, kazı yapılan bölgenin Sultan Süleyman'ın türbesine ait olduğuna karar verebilmek için cami, tekke ve yeniçeri ocağı gibi ek binaların da varlığının tespitinin zorunlu olduğuna dikkat çekerek:

"Yapılan çalışmalarda türbenin yanı sıra cami ve tekke de ortaya çıkarıldı. Tüm bunlar, buranın Osmanlı yapısı olduğunu kanıtlamış oluyor..." ifadelerini kullandı. 

 

Kanuni'nin kayıp türbesi bulundu

 

Kanuni'nin kayıp türbesi burada
Yürütülen çalışmalarda, son cemaat yeri ve bununla birlikte üç bölümlü ve minareli bir caminin, döşemesi ile birlikte açığa çıkarıldığını, dönemsel zararlarla temellerin yerde 40-50 santim düzeyinde yaşayabilir halde bulunduğunu söyleyen Prof Peker: "Her şeye rağmen, bulunan parçalar Osmanlı dönemine ait. Palankanın hendeğinde yapılan kazılarda da buranın doğru yer olduğu anlaşıldı..." şeklinde konuştu