Kapalıçarşı 200 milyona restore edilecek

Dünya'nın ilk AVM'si Kapalıçarşı, 'Afet Yasası' kapsamında Fatih Belediyesi katkılarıyla restore edilecek

Kapalıçarşı 200 milyona restore edilecek

 

24 Mayıs 2012
Dünyanın ilk alışveriş merkezi olan Kapalıçarşı, 16 Mayıs 2012’de Meclis’te onaylanan ‘Afet Yasası’ kapsamında restore edilecek. 57 yıldır ufak çaplı bakımlar dışında çivi dahi çakılması yasak olan Kapalıçarşı, yüzde 98’i özel mülkiyette olan yaklaşık 3 bin 600 dükkan ve 38 handan oluşuyor.
Hanlarıyla birlikte Kapalıçarşı’nın restorasyon projesine ayrılan kaynak 20 milyonTL, restorasyonun toplam bedelinin ise 200 milyon lira olması bekleniyor.
Yenilenecek alan 110 bin metrekare Hanlarla birlikte toplam 64 bin 488 metrekarelik alana yayılan Kapalıçarşı’nın etrafındaki yapılarla birlikte toplamda 110 bin metrekarelik bir alanda restorasyon çalışmaları yürütülecek. Resmi bir yönetim organizasyonu bulunmayan ve şimdiye kadar hanların her biri bağımsız birer parsel olarak düşünülen Kapalıçarşı için Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Biz bundan sonra bu yasadaki 15. maddeye dayanarak, Kapalıçarşı'yı 3 bin 600 bağımsız parsel gibi değil. Bu parselleri 634 sayılı İmar Kanunu'na dayanarak bir parsel üzerinde çoklu yapı olarak telakki edeceğiz ve bu doğrultuda da bir yönetim planı bir işletme planı oluşturacağız. Bu yönetim planını da tapuya şerh edeceğiz. Kapalıçarşı'nın gerçek mülk sahipleri gelip oylarını kullanacaklar ve bir yönetim seçilecek. Bu yönetim tıpkı apartman yönetimi gibi bir araya gelecekler karar alacaklar. Biz de Fatih Belediyesi olarak bu yönetimde olacağız. Onların işlerine karışmayacağız. Onlara yol göstereceğiz tıkandıkları durumda yollarını açacağız" dedi. Restorasyon süresince Kapalıçarşı’yı kapatmayacaklarını söyleyen Demir, Hanlarında önemini belirterek, "Hanlar çok daha fazla tahribata uğramış. Hanların katlarında inanılmaz müdahaleler var. Bu hanlarla ilgili restorasyon projelerini yapıyoruz ve burasını bu eklentilerden arındıracağız. Hanlarla birlikte toplam alanımız 64 bin 488 metrekarelik alan. Bizim Kapalıçarşı için yenileme alanı olarak ilan ettiğimiz toplam alan 110 bin metrekarelik bir alan " dedi.
Uygulama 2013'te başlayacak Restorasyon projelerinin durumu ile ilgili sorulara cevap veren Demir, "Projelerimiz kurulda çatılarla ve statikleriyle ilgili çalışmalar bunlar. Çatılar onaylandı. Şu an alt yapıyla ilgili çalışmalarımız kurulda. Arkasından mekaniği gelecek bu yılın sonuna kadar esnaf da hazır olursa 2013' ün başlarında uygulamaya başlayabiliriz. Kapalıçarşı'nın statiğine sıkıntı getirmemiş olan küçük müdahaleleri kurul onaylarsa biz müdahale etmeyi düşünmüyoruz. Ama Kapalıçarşı'nın statiğine halel getirecek uygulamalar varsa buna kurul müsaade etmez” diye konuştu. Çatı restorasyonu için iki farklı görüş var Çatı restorasyonu için iki farklı görüş bulunduğunu söyleyen Demir, ilkinin mevcudu muhafaza edip beton üzerinde bulunan çatının izolasyonunun yapılması, ikinci yöntemin ise sonradan dökülen betonların kaldırılıp kurşunla kaplanması olduğunu,nihayi kararın ise Anıtlar Kurulu’nca verileceğini belirtti.