Kapalıçarşı'ya 300 milyonluk restorasyon

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kapalıçarşı'nın 300 milyon liralık restorasyonla orijinaline sadık hale getirileceğini açıkladı

Kapalıçarşı'ya 300 milyonluk restorasyon

Kapalıçarşı'nın 300 milyon liralık restorasyonla orijinaline sadık hale getirileceğini açıklayan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, 554 yıllık Kapalıçarşı'nın temelden çatışa kadar hasarlı olduğunu söyledi. Restorasyon projesinin 2009'da başladığını ve porje için 25 milyon lira harcandığını beirten Demir:

'Onay süreci devam ediyor. Çarşının sorunları proje, yönetim planı, altyapı, duvar ve çatı olmak üzere 5 aşamada çözülecek. Onaydan sonra alt yapı çalışmaları yapılacak. Çatıdaki su deposu, anten, klima ve kablolar kalkacak. Duvarlar orijinal hale getirilecek. Çarşı içinde sergileme alanları, askılıklar sınırlı ölçüde kalacak.' dedi.

Kapalıçarşı'ya betonarme 'kaçak yapı'
Kapalıçarşı'nın 'ağır' hasarlı olduğunu belirten Demir, asıl projede 'bodrum' katı bulunmadığını ama zamanla bodrum katlarının açıldığını vurguladı. Dükkan genişletmek için ara duvarların çürütüldüğünü ve taşıyıcı kemer ayaklarının kaldırıldığını belirten Demir: 'Çatıdan sızan sular ana yapıyı zayıflatmış. 135 dükkan aradaki duvarları kaldırmış. 242 noktada duvarlar oyularak içinde dolap, vitrin konmuş. 926 noktada duvarlar yer kazanmak için inceltilmiş. Bazı hanların avlularına betonarme kaçak yapılar yapılmış.' ifadelerini kullandı.

Ayvansaray ve Sulukule'yi nasıl çözdüysek..
Fatih Belediye Başkanı Demir, dağınık mülkiyet hakkın ve karar ayrılıkları nedeniyle Kapalıçarşı'da bir araya gelinmediğini belirttiği açıklamasında, 'Sulukule ve Ayvansaray'ı çözen yasa ile Kapalıçarşı'yı da çözeceğiz.' dedi.