Kapalıçarşı yenileme projesi 2015!

Kapalıçarşı yenileme projesi 2015 ne zaman başlayacak, restorasyon çalışmalarında neler yapılacak? İşte yanıtı.

Kapalıçarşı yenileme projesi 2015!

Kapalıçarşı yenileme projesi 2015 ya da Kapalıçarşı restorasyon çalışmaları da diyebileceğimiz proje, Koruma Kurulu'ndan onay aldı. Sırada ise yönetimi oluşturmak var. Şu aralar yönetim planının kitapçığı basıldı ve tüm Kapalıçarşı esnafına dağıtımı gerçekleştirildi. Yönetim için seçimde Şubat ayı içerisinde gerçekleştirilecek. Seçim sonucunda, 11 kişilik yönetim kurulu oluşturulacak ve bunun 7 üyesi Kapalıçarşı esnafından meydana gelecek. Diğer üyeler ise, Fatih Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Vakıflar ve Valilik temsilcisi olacak.

Restorasyon ne zaman başlayacak?
Birçok insanın merak ettiği soruların başında ise Kapalıçarşı yenileme projesi 2015 yani restorasyon çalışmalarının ne zaman başlayacağı geliyor. Şubat ayında yönetimi oluşturacak seçimin yapılmasının hemen akabinde restorasyon çalışmalarına start verilecek. Çalışmalar kapsamında; altyapıdan başlayarak, yukarıya doğru restorasyon yapılacak. Bunun nedeni ise yer yer çökmelerin olması. Altyapısının tamamen yenileneceği projeyle, elektrik kablolarının çirkin görüntüsü, ısıtma, soğutma sistemi yeraltına alınacak. Proje kapsamında, öncelikle İSKİ işe başlayarak, önce temelden, sonra müdahale edilmiş kolonlar varsa oraya müdahale edilecek.

Kapalıçarşı tarihi
Kapalıçarşı, İstanbul kentinin merkezinde yer alan dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biri. Gün içerisindeki en yoğun zamanlarında içinde yarım milyona yakın insan barındırdığı söylenir. Yılda 91 milyon turisti ağırlayan çarşı, dünyanın en fazla ziyaret edilen turistik mekanı. Çarşının temeli ise 1461 yılında atıldı.