Kapalıçarşı’da restorasyon başlıyor

İstanbul’un en önemli turistik mekanlarından Kapalıçarşı’da kapsamlı bir restorasyon süreci başlıyor. 5 yıl sürecek restorasyonda ilk kazma yarın vurulacak.

Kapalıçarşı’da restorasyon başlıyor

İstanbul’un en tarihi ve en turistik mekanı Kapalıçarşı’nın çatısından başlayacak büyük bir restorasyon yapılacak. İstanbul’un merkezinde Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerinin ortasında yer alan yapı, dünyanın en eski çarşılarından biri olma özelliği taşıyor. Fatih Sultan Mehmet'in Kapalıçarşı'nın inşaatına başladığı yıl olan 1460, Kapalıçarşı'nın kuruluş yılı olarak kabul görüyor. Asıl büyük çarşı ise Kanuni Sultan Süleyman tarafından ahşap olarak inşa ettirilmiş. Kapalıçarşı’da gün içerisinde en yoğun olduğu zamanlarında içinde yarım milyona yakın insan bulunuyor. Kapalıçarşı adeta bir şehri andıran yapısıyla içinde dükkanların yanı sıra pek çok sokak ve han barındırıyor. Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen, İstanbul’un turistik ve ticari yapılarından biri olan Kapalıçarşı’daki restorasyon 5 yıl sürecek.
Kapalıçarşı’yı geçtiğimiz yıl 92 milyona yakın kişi ziyaret etti. 2 bin 500 esnafın iş yaptığı çarşıda, 2009 yılından beri gündemde olan restorasyon süreci artık sonuca erdi. 5 yıla yakın sürecek restorasyon sürecinde, Anıtlar Yüksel Kurulu’ndan gerekli izinlerin çıkması ile birlikte önemli bir adım atıldı. Restorasyon süreci, kanalizasyon işlerini, yerlerin onarımını, bazı yerlerin güçlendirilmesini, çatının onarımını ve ısıtma-soğutma işlerini kapsıyor.

Törenle başlayacak
Kapalıçarşı’nın çatısı ile başlayacak restorasyon süreci için yarın tören yapılacak. Kapalıçarşı restorasyonu için düzenlenen törenin ardından
 ilk kazma vurulacak. Süreç ile ilgili Fatih Belediyesi tarafından yapılan açıklamada “Fatih Belediyesi tarafından restorasyonuna başlanabilmesi için yıllarca süren hazırlık çalışmalarında sona gelindi ve Kapalıçarşı’nın çatısında restorasyon başladı” denildi.