Karabiga termik santral raporları meclis gündeminde

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Çanakkale'de inşa edilecek dört termik santral için hazırlanan kopyala-yapıştır bilirkişi raporlarını TBMM gündemine taşıdı

Karabiga termik santral raporları meclis gündeminde

Çanakkale Karabiga'da hayata geçirilecek dört termik santral için sunulan bilirkişi raporlarının  "kopyala-yapıştır" yöntemi ile hazırlanması konusu, soru önergesiyle TBMM gündemine geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanı'nın yanıtlaması istemiyle hazırlanan soru önergesine konu olan raporu hazırlayan heyetin, sonuç bölümünü değiştirmeyi unuttuğu ve Cenal Enerji Santralı Projesi için hazırlanan raporun sonuç bölümünü diğer raporlara da yapıştırdığı anlaşıldı. 

Termik santral isimleri birbirine karıştırılırsa
4 Şubat 2016 tarihli Birgün Gazetesi'nde yer alan Doğu Eroğlu imzalı haber ile açığa çıkan skandalda, Çanakkale'nin Karabiga ilçesinde hayata geçirilecek olan 4 farklı termik santral projesi için kopyala-yapıştır yöntemiyle "bilirkişi raporu" hazırlandığı vurgulanmıştı. Buna göre inşa edilmesi gündeme gelen Cenal, Kirazlıdere 1, Kirazlıdere 2 ve Karaburun termik santralları hakkında hazırlanan raporlarda, bazı veriler değiştirilerek diğerlerine uyarlanmaya kalktı.

Termik santal isimlerinin birbirine karıştığı ve krokilerin yanlış raporlara girdiği rapor karmaşasında raporu hazırlayan heyetin ayrıca rapor sonuç kısmını da değiştirmeyi unuttuğu ortaya çıktı. Hazırlanan raporlarla ilgili olarak itirazlarını gerçekleştiren kurum ve kişiler, bilirkişi heyeti hakkında görevi kötüye kullanma ve gerçeğe aykırı bilirkişilik görevi yürütme suçlamasında bulundu.

Raporlar meclis gündeminde
Termik Santral bilirkişi raporları skandalı, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok tarafından meclis gündemine taşındı. Söz konusu iddialara ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi hazırlayan Altıok, raporu hazırlayan heyette yer alan kişilerin akademik ve bilimsel yeterliliğinin açıklanmasını ve yeni bir rapor hazırlanıp hazırlanmayacağını sordu. Altıok tarafında hazırlanan soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:

- Çanakkale’de ki söz konusu termik santrallerin raporunu yazan heyetin, daha önceki raporlarında da benzer işlemi yapma ihtimaline karşın, geriye dönük bir inceleme başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa sonuçları ne olmuştur? Başlatılmadıysa başlatmayı düşünüyor musunuz?

- Bakanlık olarak 2010-2015 yılları arasında Çanakkale örneğinde olduğu gibi bilirkişi heyetinin yazdığı kopyala-yapıştır şeklinde düzenlenmiş raporlar var mıdır? Varsa bu raporlar hangi ilde ve hangi projeler için yazılmıştır? Bu şekilde düzenlenmiş raporlar ile temizmiş gibi faaliyetine devam eden termik santraller için yeni bir raporlama yaptıracak mısınız?

- Cenal, Kirazlıdere-1, Kirazlıdere-2 ve Karaburun Termik Santralleri projesinin uygun olduğunu ifade eden bilirkişiler hakkında, gerçeğe aykırı bilirkişi raporu düzenleyip görevi kötüye kullanmak iddiasıyla suç duyurusunda bulundunuz mu? Eğer bulunmadıysanız, bulunmayı düşünüyor musunuz?”