Karabük Zonguldak demiryolu hattı açıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Karabük-Zonguldak demiryolu hattını hizmete açtı

Karabük Zonguldak demiryolu hattı açıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Karabük-Zonguldak demiryolu hattını hizmete açtı. Karabük-Zonguldan tren hattının yenilenerek 3 yıl sonra tekrar seferlere başladığını belirten Yıldırım, hattın ülkeye hayırlı olması temennisinda bulundu. 

Yıldırım, "12 bin kilometreye yakın demiryolu ağımızın yüzde 85'ini yeniledik. Sinyalli hatların miktarını yüzde 35'e çıkardık. Elektrikli hat miktarını yüzde 20'lerden, yüzde 40'lara taşıdık. Bu çalışmalar devam ediyor" dedi.

Binali Yıldırım söz konusu projeye AB'nin 550 milyon lira desten vergiğini ifade ederek, ''AB ve Türkiye'nin tam üyelik yolunda kararlı adımlarla ilerleyen ülkemizin en somut, en anlamlı projelerinden birini, demir-çeliğin ve sanayinin başkenti Karabük ve Zonguldak arasında gerçekleştirdik. Bunun için AB'ye ve AB Türkiye Delegasyonuna teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ise ülke için tarihi bir günün yaşandığını dile getirerek, 2012'de başlayan projenin yaklaşık 700 milyon liralık maliyetinin yüzde 85'inin Avrupa Birliği fonlarından karşılandığını söyledi.

Bugün açılışını yaptıkları Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu Hattı Rehabilitasyonu ve Sinyalizasyonu Projesi hakkında detaylar aktaran Yıldırım, hayata geçirilen demiryolu projesinin Türkiye’nin AB’ye üye olmadan yaptığı ilk önemli proje olduğunu vurguladı.